Gündem

Corona Virüsü (Covid-19) Aşısı İçin Üretime Geçildi

Corona virüsü aşısı için ilaç şirketi AstraZeneca tarafından üretime geçildiği ifade edildi. Bu ilaç şirketi Oxford Üniversitesinde bilim adamları ile birlikte corona virüsü aşısı için çalışmalarını gerçekleştiriyordu.

İlaç şirketi AstraZeneca tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı ve söz konusu açıklamada corona virüsü aşısı için üretime başlandığı belirtildi. Ayrıca bu şirket Oxford Üniversitesinde bilim adamları ile aşı çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Corona virüsünde vaka sayısı 6.7 milyonu geçerken ilaç şirketi AstraZeneca’dan çok önemli bir açıklama yapılarak Oxford Üniversitesi’nden bilim insanlarıyla geliştirilen corona virüsü aşısının üretimine başlandığı vurgulandı.

GELİŞTİRME SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Şirket tarafından henüz aşının tamamen başarılı olduğunun kanıtlanmamasına rağmen geliştirme sürecinin devam ettiği vurgulandı. İlaç şirketinin CEO’su Pascal Soriot, BBC’ye açıklamalarda bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

“Eğer şu an dozları üretmeye başlamazsak aşının etkili olduğu ortaya çıktıktan sonra gelecek talebe karşılık veremeyiz.”

2 MİLYAR DOZ ÜRETİLEBİLİR

AstraZeneca, 2 milyar doz üretim yapabileceklerini belirtti ve şöyle devam etti:

“Olabildiğinde hızlı olmak istiyoruz. Elbette bu kararın riskleri de vardır fakat bunlar finansal risklerdir. Bu finansal risk aşının işe yaramaması durumunda olur. Öyle bir durumda bütün materyaller aşılar ve üretilen her şey çöpe gider”

İlgili Makaleler