Gündem

Corona Virüsü Güç Mü Kaybetti? Prof. Dr. Müftüoğlu’ndan Flaş Açıklama

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu corona virüsü hakkında değerlendirmelerde bulunarak corona virüsünün güç kaybedip kaybetmediğine ilişkin bilgiler verdi.

Hürriyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bugünkü köşe yazısında corona virüsüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Müftüoğlu yazısında corona virüsünün güç kaybedip kaybetmediği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Müftüoğlu yazısında sahada görev yapan çok sayıda sağlıkçının aklında bugünlerde hep aynı soru olduğunu virüsün güç kaybedip kaybetmediğine ilişkin soruların olduğunu belirtti. Müftüoğlu yazısında bunun mümkün olabileceğini dileğin virüsün yaz ile birlikte sönmesi yönünde olduğunu vurguladı.

OSMAN MÜFTÜOĞLU’NUN YAZISI

Osman Müftüoğlu’nun yazısının ilgili bölümü ise şöyle:

“İtiraf edeyim, son iki üç günde aynı soru benim de aklımdan geçti. Olabilir mi? Mümkün!

Tabloyu yorumlayan bazı uzmanlar da sahada çalışan sağlıkçılar ve benimle aynı kuşkuyu paylaşıyor. Son haftayı yorumlayan uzmanlar, virüsle enfekte olan hastalarda hastalığın salgının ilk günlerindeki kadar ağır seyretmediğini, örneğin başlangıçtaki kadar akciğer komplikasyonu (zatürre) ile karşılaşmadıklarını, ilk günlere oranla daha az hastayı yoğun bakıma yatırma veya entübe etme ihtiyacı duyduklarını, bu verilerin de virüsün güç kaybettiği anlamına gelebileceğini belirtiyorlar.

Umalım ki öyle olsun, umalım ki virüs başlangıçta küçük bir ihtimal olan güç kaybı sürecine beklenenden daha erken girsin.

Bir bilgi daha: Sadece bizde değil, diğer ülkelerin de çoğunda aktif hastalar arasında durumu kritik olanların sayısı azalıyor. Yoğun bakıma yatırılanların oranları yüzde 2’lerde seyrediyor ki, bu rakam başlangıçta yüzde 15’e kadar yükselmişti.

Dileyelim ki bu salgın da SARS salgınında olduğu gibi kapımızı çalan yazla birlikte kendiliğinden sönsün. Ama bilelim ki bütün bunlar şimdilik sadece bir dilekten ibarettir.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler