Gündem

Corona Virüsü Hakkında On Binlerce Kişiye Kritik Uyarı: Bunu Yapmayın

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü corona virüsü salgını hakkında sosyal medya hesabı üzerinden önemli açıklamalarda bulundu. Tevfik Özlü açıklamalarında ülkemizde hiçbir hastalık belirtisi taşımayan her on bin kişiden 25'inin virüs taşıdığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü çok önemli açıklamalarda bulundu. Özlü açıklamalarında karşımızdaki insanı tek bir kişi olarak görmememizi isteyerek şöyle devam etti:

“Biz onunla karşılaştığımızda, onun temas ettiği eşi, dostu, ailesi, yakınları, konu komşusu, işyeri arkadaşları, çarşı-pazarda veya toplu taşımada karşılaştığı yabancı kişilerle de karşılaşmış oluyoruz, aslında.”

Ayrıca Özlü açıklamalarının devamında o kişinin son on gün içinde temas ettiği herhangi birinden virüsü kapmış olabileceğini belirterek çevresindeki kişilerin herhangi birisinden virüsü aldığında, bizim de o virüsü almış olduğumuzu vurguladı.

ON BİN KİŞİDEN 25’İ VİRÜSÜ TAŞIYOR

Konu ile ilgili olarak Tevfik Özlü açıklamalarında “Son on günde tanıdık tanımadık kaç insanla, karşılaştığımızı düşünürsek, olayın vehametini anlarız. Bir kişiyle temas ettiğimizde, onun son on günde temas ettiği binlerce kişiyle de temas etmiş oluyoruz. Ülkemizde hiçbir hastalık belirtisi taşımayan her on bin kişiden 25’i virüsü taşıyor ve bulaştırıyor. Yani boş bulunmaya gelmez, risk büyük” ifadelerini kullandı ve açıklamalarını şöyle sonlandırdı:

Sahil ve plajlarda, kalabalık sokaklarda, park ve bahçelerde, hayvan pazarlarında, toplu taşımada, kurban kesim yerlerinde, Cuma ve bayram namazlarında, tatil beldelerinde, turistlik tesislerde, bayram ziyaretlerinde bunu unutmayalım. Karşımızda bir değil, binlerce kişi var.

Çaresiz değiliz, umutsuzluğa kapılmayalım, tedbirli olmak yeterli. Maske, mesafe ve hijyene tam uyarsak, bulaşma %100’e yakın önleniyor.

İlgili Makaleler