GündemKamu Haberleri

Corona Virüsü Hangi İlde Görüldü ? Bakan Koca Açıklama Yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüsü açıklamasında bulundu. Ayrıca Bakan Koca hastalığın hangi ilimizde görüldüğüne ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Corona virüsü hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında bir vatandaşımızda corona virüs tespit edildiğini ifade etti.

14 GÜN KURALI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarında “Bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.” ifadelerini kullandı. Koca ayrıca “Vatandaşımızdan beklediğimiz, 14 gün kuralına ve 14 korunma kuralına uyarak bu mücadeleye güç vermesidir. Bir veya birkaç vaka, salgın olarak görülmemelidir” ifadelerine yer verdi.

Tüm bunların yanı sıra Bakan Koca ‘Türkiye’de corona virüsü hangi ilde görüldü?’ sorusu hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Bu konu hakkında Bakan Koca açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bu dönemde bir ili, bir bölgeyi, bir hastaneyi bu anlamda gündemde tutmanın doğru olmadığına inanıyorum. Ben bu kadar net ifade ediyorum. Zaten bununla ilgili uluslararası boyutuyla da bildirilmiş olacak. Bunu da anlayışla karşılayın.”

Sağlık Bakanı sosyal medya üzerinden de açıklamalarda bulundu. Bakan açıklamalarında “Haber üzücüdür, korkutucu değildir” ifadelerini kullandı. Bakan Koca, akşam saatlerinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada da “Tedbirde birlikteyiz. Mücadeleyi birlikte vereceğiz. Her önemli olayı size titizlikte bildireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili olarak Sağlık Bakanı Bakanlıkta yaptığı basın toplantısında, Çin’in Vuhan kentinde 90 gün önce 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün başka pek çok ülkeye 1-2 hafta içinde bulaşmasına, ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen Türkiye’nin süreçte büyük bir başarı gösterdiğini vurguladı.

YAPILAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bizimse salgına karşı yürüttüğümüz strateji ve disiplinli eylem planında direncimiz hiç azalmadı, kat kat arttı.

İnsanların ülkeden ülkeye her an hareket halinde olduğu bir dünyada direnç hangi düzeyde, tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Eğer dünyayla ilişkimizi tümden kesmiş olabilseydik şu an karşınızda olmazdım.

Bu an burada olmamın nedeni, bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.

Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin sebebinin araştırılması sonucu konulmuştur. Hastanın virüsü Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir.

Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun bulunmamıştır. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır.”

Yurt dışına zorunlu olmadıkça çıkılmaması gerektiğini ifade eden Bakan Koca açıklamalarında “Bakanlığımızca bildirilen koronavirüsten korunma kurallarına mutlaka uyalım. Tedbirlerde anahtar kelimemiz 14’tür. Yurt dışından dönenler için 14 gün kuralı.

Dönüşlerinde 14 gün kendilerini özellikle izole etmelerini istiyoruz. Aynı şekilde büyük çoğunluğumuzun koronavirüse karşı alacağı tedbirler için de anahtar kelimemiz yine 14’tür.

Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan hangi durumda sağlık kuruluşuna başvurulacağına dek kurallar şeklinde her şey açıktır.” ifadelerini kullandı.

HASTALIK HANGİ İLİMİZDE?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu konu hakkında ise “Şeffaf bir şekilde bugüne kadar bu süreci götürmeye çalıştım. Yarın sabah da açıklayabilirdim, akşam da açıklayabilirdim. Gecenin bu saatinde açıklamanın bir sebebi vardı, şeffaf davranma çerçevesinde bunu açıklama gereği hissettik. Özellikle altını çizerek ifade ettiğim bir cümle oldu, hasta mahremiyeti. Bu dönemde bir ili, bir bölgeyi, bir hastaneyi bu anlamda gündemde tutmanın doğru olmadığına inanıyorum. Ben bu kadar net ifade ediyorum. Zaten bununla ilgili uluslararası boyutuyla da bildirilmiş olacak. Bunu da anlayışla karşılayın” dedi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir