Gündem

Corona Virüsü Hastalığının Yeni Belirtileri Ortaya Çıktı

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk corona virüsü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Oğuztürk açıklamalarında deri döküntülerinin başka sebeplerini dışladıktan sonra corona virüsü ile ilgili olabileceğini belirtti.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk önemli açıklamalarda bulunarak corona virüsü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ayrıca Oğuztürk corona virüsü belirtileri hakkında da önemli bilgiler verdi.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Prof. Dr. Oğuztürk açıklamalarının devamında corona virüsü pozitif tanısı konan vakaların farklı şikayetlerle başvurduğunu ve bazı hastalarda deri döküntüsü de görüldüğünü belirtti ve şöyle devam etti:

“Dünya literatürü araştırıldığı zaman, ilk başlarda ülkemizde de görüldüğü mart ayından itibaren bizlerin de gördüğü vakalarda, ateş yüksekliği, boğaz ağrısı, halsizlik ve solunum sıkıntısı nefes darlığı gibi problemlerdi. Mevsimsel olarak bu şekilde şikayetlerle karşımıza çıkma ihtimali de doğru olarak bir şekilde ilerliyordu. Daha sonra farklı şikayetler ve bulgularla da bize Covid-19 pozitif vakaların geldiğini gördük.

“PROBLEM SADECE AKCİĞERLERE AİT DEĞİL”

Halsizliğe ek olarak eklem ağrıları, karın ağrısı, ishalli vakalar oldukça fazla gelmeye başladı. Ayrıca deri döküntüleri de var. Deri döküntülerinin başka sebeplerini dışladıktan sonra Covid-19’la ilintili olabilecek bu problemlerin de karşımıza çıktığını net olarak söyleyebilirim. Covid-19’da problem sadece akciğerlere ait değil. Başka sistemleri de etkileyebilecek sıkıntılar oluşturuyor. Kalpte ritim bozuklukları, kalp kası hastalıkları, akciğerin dışında karın bölgesine ait problemler, kan pıhtılaşması ile ilgili sıkıntılar da maalesef vefat etmede önümüzdeki en önemli problemler olarak görünüyor. Bu anlamda dünyada bu işin çözümüne yönelik, bu koagülasyon bozukluğu ile ilgili tedavi anlamında ilk ilaçların kullanıldığı ülke olarak da ülkemizin ismini gururla verebiliriz.”

İlgili Makaleler