Gündem

Corona Virüsü İçin Bakan Koca’dan OHAL Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüsü hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında 'herkes OHAL'ini ilan etsin' dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi’ye çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında OHAL ilanı önerisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Koca açıklamalarında vatandaşları önlemlere uymaya çağırdı ve “Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin” dedi. Bakan Koca’nın bu sözleri Twitter’da gündem oldu. Konu hakkında Bakan Koca açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Her isteyen istediği gibi yaptırabilecek mi?

“Herkes test yaptırabilecek, ancak doktor sevkıyle test merkezlerinde yapılacak. Testleri ve test merkezlerini yaygınlaştıracağız tüm Türkiye’de.”

Yani Güney Kore’de olduğu gibi ben gidip istediğimde yaptırabilir miyim?

“O doğru değil, klinik bulgu varsa test yapılacak. Örneğin siz normalde testi yaptırdınız, baktınız hiçbir bulgunuz yok. Negatif çıktı ama sonradan pozitif çıkanlar da var. Çin’de de öyle olmuş. Negatif çıkan, sonra pozitif olan var, Aytaç Paşa gibi. Diyelim ilk aşamada büyük oranda negatif çıktı. ‘Bende yok’ diye rahat davranacaksınız.

Bakan Koca OHAL Açıklaması
Bakan Koca OHAL Açıklaması

Bu test yanlışa sevk edebilir. Başkalarına gidip bulaştırabilirsiniz. O nedenle üç gün sonra testi tekrarlamak gerektiği söyleniyor. Çünkü üç gün sonra çıkabilir. Bizde de doktorlarımız testi yaptığımız kişiyi üç gün sonra tekrar çağırıp bir daha teste tabi tutacak. Bu arada siz negatif diye her tarafa gittiniz. O da ayrı bir risk oluşturabilir.

Şu iki-üç hafta sıkı durmamız gerekiyor

Onu engellemeye çalışıyoruz. O nedenle herkesin baştan kendisini izole etmesi lazım. Hastalık bulgusu olmasa da… Olağanüstü hal deniyor. Olağanüstü hal mi? Herkes kendi olağanüstü halini oluştursun. Bunun önünde hiçbir engel yok. Biz ne kadar sıkı durabilirsek o kadar üstesinden gelebiliriz, yayılımını önlemiş oluruz. Şu iki-üç hafta sıkı durmamız gerekiyor.

OHAL’ini ilan et, tedbirini al

Soruyorlar, OHAL ilan edecek misiniz diye. OHAL ilanına gerek yok. Sen kişisel OHAL’ini ilan et, tedbirini al.”

TEST AÇIKLAMASI

“Korona virüs testi yaptırmış vatandaşlarımız test sonuçlarına e-Nabız uygulamasından ulaşabilir.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir