Gündem

Corona Virüsü İçin Çok Kötü Senaryo: 1,7 Milyon Kişi Hayatını Kaybedecek

ABD'de corona virüsü salgını nedeniyle uzmanlar kötü senaryolar üzerinde çalıştı. Buna göre ülkede 160 ila 200 milyon kişinin virüsü kapabileceği ve 200 bin ila 1,7 milyon kişinin ölebileceği belirtildi.

New York Times gazetesi, ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezinden (CDC) uzmanların corona virüsü çalışmalarına ve senaryolarına ulaştı.

1,7 MİLYON KİŞİ HAYATINI KAYBEDEBİLİR

Salgının yayılmasının yavaşlatılmasına ilişkin herhangi bir adım atılmazsa en kötü senaryoya göre, ABD’de 160 ila 214 milyon kişinin virüs kapacağı ifade edildi. Bu bağlamda 200 bin ila 1,7 milyon kişinin de hayatını kaybedeceği ifade edildi.

Salgının bu durumda aylarca hatta bir yıldan uzun sürebileceği uzmanlar tarafından tahmin ediliyor ve Bu senaryoya göre 2,4 milyon ila 21 milyon kişinin ise hastaneye yatmak zorunda kalabileceği belirtildi.

Korkutan Senaryo
Korkutan Senaryo

Uzmanlar, Çin de dahil koronavirüse dair eldeki veriler doğrultusunda ulaşılan varsayımlara göre virüsü kapan her bir kişinin çevresindeki 2 ya da 3 kişiye bu virüsü bulaştırabileceğini ifade etti. Konu ile ilgili olarak çalışmada sağlık sistemi sık sık bozuk olmakla eleştirilen ABD’de yaklşık olarak 925 bin yataklı hastanelerin salgının büyümesi durumunda ihtiyaçları karşılayamayacağı ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir