Gündem

Corona Virüsü İçin Çok Önemli Uyarı ! Bu İlaçları Sakın Kullanmayın

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran corona virüsü hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Vran açıklamalarında şüphesi olanların grip semptomlarını azaltmak için ağrı kesici kullanmamalarını, doktora danışmalarını istedi.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran corona virüsü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Veran açıklamalarında şüphesiyle antienflamatuar (iltihapla savaşan ilaçlar, yangı önleyici) içeren soğuk algınlığı ilaçların alınmasının enfeksiyonu daha da kötüleştirebileceğini belirtti.

O İLAÇLARI KULLANMAYIN

Bakan Veran açıklamalarının devamında ateşle koronavirüs taşıdığı şüphesi içinde olan kişilerin grip semptomlarını azaltmak için ağrı kesici kullanmamalarını isteyerek bazı ağrı kesicilerin koronavirüs enfeksiyonunu daha da kötüleştirebileceğini vurguladı.

Ayrıca Bakan Veran virüs şüphesi olanların mutlaka doktora danışmalarını, ateş düşürmek için sadece parasetamol etken maddeli ilaçların alınması şeklinde öneride bulundu.

Fransa’daki Toulouse Hastanesi’nden Farmakoloji Başkanı Jean-Louis Montastruc ise yaptığı açıklamalarında “Antienflamatuar ilaçlar ateş veya enfeksiyon olduğunda komplikasyon riskini artırıyor” ifadelerini kullandı.

O İlaçları Sakın Kullanmayın
O İlaçları Sakın Kullanmayın
MERAL SÖNMEZOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu ise yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Belçikalı doktorlar da bazı ilaçları kullanmayın diye kendi görüşlerini belirtiyorlar. Aslında doğru olan şu; koronavirüsün henüz kontrollü çalışmalarla etkinliği gösterilmiş kesin bir tedavisi yok, sadece denenen ilaçlar var. Hastalığı, tedavi almadan atlatan kişiler bağışıklık sistemi sağlıklı olan kişilerdir. Öte yandan kortizon ve antienflamatuar ilaçlar bağışıklığı baskılayan ve vücudun savaşma gücünü zayıflatan ilaçlardır. Bu nedenle kortizon, hastanelerde tedavi gören ve şok dönemine giren çok sınırlı hasta dışında tedavi önerilerinde yer almaz”

Habertürk’ün aktardıklarına göre Viyana Üniversite Hastanesinde bir araştırma yapıldı. Bu araştırma kapsamında şiddetli koronavirüs vakalarının hepsinin önceden antienflamatuar içeren bir soğuk algınlığı ilacı aldığı bulundu.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir