Gündem

Corona Virüsü İçin Kolonya ve Etil Alkol Kullananlara Kötü Haber

Dünyaya yayılan corona virüsü için uzmanlardan peş peşe açıklamalar geliyor. Uzmanlar çok fazla kolonya ve etil alkol kullananları uyardı. Dezenfekte için su ve sabunun yeterli olacağını ifade ettiler.

Türkiye’de corona virüsü vakalarının görülmeye başlamasının ardından, dezenfektan ürünler ve kolonya için talep arttı. Ancak uzmanlar bu ürünler için önemli uyarılarda bulunuyorlar. Uzmanlar ürünlerin sık kullanımının ciltte bozulmaya ve egzamaya neden olduğunu ifade etti.

KOLONYA VE ETİL ALKOL KULLANIMI İÇİN UYARI

Uzm. Dr. Dermatolog Hacer Köksal kolonya ve etil alkol kullananlar için yapılan açıklamada “Su ve sabunla el temizliği bulaştırmayı önlemek için yeterli. Egzama oluşmaması için alkollü ürün ve dezenfektan kullanımını azaltalım. Her el yıkaması sonrası etkili bir ‘nemlendirici’ kullanımı da bozulmuş deri bariyerimizi onaracaktır” ifadelerine yer verdi.

İzmir Kent Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hacer Köksal kullanılan bu ürünlerin dermatolojiye etkilerinin her gün biraz daha artarak görüldüğünü ifade etti. Köksal kolonya ve etil alkol kullanımı için yaptığı açıklamalarında “Koronavirüsten korunmak isteyen kişilerin sık sık el yıkamaya, dezenfektan ve kolonya kullanımına bağlı olarak hızlıca ellerinde kuruluk ve devamında egzama gelişmektedir” ifadelerini kullandı.

İzmir Kent Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hacer Köksal, özellikle çocuklarının cildinin çok hassas olduğunu ve özellikle bu konuda dikkatli olunması gerektiğini belirterek, “Bazı anne babalar maalesef bu konuda aşırıya kaçıyor. Çocuklarının sadece ellerini değil, yüzlerini de sık sık kolonyalı, alkollü mendillerle siliyorlar. Sonunda da yüzlerinde egzama gelişmiş olarak biz dermatologlara başvuruyorlar” dedi.

Kolonya ve Etil Alkol Kullanımı İçin Uyarı
Kolonya ve Etil Alkol Kullanımı İçin Uyarı
AÇILAMANIN DEVAMI

Kolonya ve etil alkol kullanımının yanı sıra su ve sabunun yeteceğini ifade eden Köksal açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Sağlığımızı korumak için ellerimizi en az 20 saniye, su ve normal kokusuz katı beyaz sabunla yıkamalıyız. Bu yıkamayı da öksürdükten, hapşırdıktan sonra, diş, ağız, yüz, göz temizliğinden önce, yemek hazırlamadan ve yemeden önce, tuvalete girmeden önce, tuvaletten çıktıktan sonra, dışarıdan eve girdiğimizde mutlaka yapmalıyız. Tüm bu temizlik önlemlerini alırken, sabun ve suyun temizliğimiz ve bulaştırmayı önlemek için yeterli olduğunu bilelim lütfen.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir