Gündem

Corona Virüsü İçin Korkutan Açıklama: Her Gün Korkunç Rekor Geliyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü hakkında çok önemli ve bir o kadar da korkutan bir açıklama yapıldı. Ghebreyesus açıklamalarında neredeyse her gün yeni ve korkunç bir rekora ulaşıldığını ifade etti.

Son zamanlarda corona virüsünün öldürücü etkisinin azaldığına ilişkin açıklamalar gündeme geliyordu. Bu açıklamalara ilişkin Dünya Sağlık Örgütü tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus açıklamalarında neredeyse her gün yeni ve bir o kadar da korkunç rekora ulaşıldığını vurguladı.

Bazı ülkelerde vaka ve ölüm sayısındaki hızlı artışın devam ettiğini belirten Ghebreyesus açıklamalarının devamında tüm ülkelerin halkını korumak ve sosyal ile ekonomik hasarı en aza indirme arasında hassas bir denge ile karşı karşı bulunduğunu ifade ederek bunun yaşam ve geçim kaynakları arasında bir seçim olmadığını ülkelerin her ikisini de aynı anda yapabileceğini vurguladı.

49 BİNDEN FAZLA ÇALIŞMA

Konu ile ilgili olarak  son günlerde bazı bilim insanlarının ‘virüsün gücünü kaybettiği’ açıklamaları ve vaka sayılarının rekor kırmasına rağmen, ölüm oranlarının düşmesini neye bağladıklarına ilişkin bir soruya yanıt verdi. Bu soruya Covid-19’a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove cevap verdi. Kerkhove açıklamalarında virüste değişiklik olup olmadığını belirlemek için bilim insanlarının çalıştığını şu an da 49 binden fazla “tam gen dizilimi”nin mevcut olduğunu ifade etti.

“ÖLDÜRÜCÜ OLABİLİYOR”

Covid-19’a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove bu durum hakkında yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Henüz gücünü kaybettiğini görmedik ama (DSÖ bünyesinde) küresel olarak bunu inceleyen bir grup insan var. Bu virüsün çok ölümcül olduğunu vurgulamamız gerekiyor. İnsanlara enfekte olma şansı bulduğunda öldürücü olabiliyor. Dolayısıyla herkesin bu virüsü ciddiye almasını ve enfeksiyonu önlemek için elinden gelen her şeyi yaptığından emin olmasını istiyoruz.”

İlgili Makaleler