GündemKamu Haberleri

Corona Virüsü Kabusu Ne Zaman Sona Erecek ? Bilim Kurulu Açıkladı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. İlhami Çelik yaptığı açıklamalarında corona virüsü kabusunun ne zaman biteceğine ilişkin soruya yanıt verdi.

Tarafsız Haber Ajansı’ndan Mehtap Gökdemir’e konuşan Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik yaptığı açıklamalarında corona virüsü hakkında değerlendirmelerde bulundu. Çelik açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bu hafta kritik diye düşünüyorum hatta önümüzdeki hafta. Çünkü iki haftalık kuluçka süresini göz önüne alırsanız bu özellikle yurt dışından gelenlerin bulaştırıcılığı diğer insanlarda çıkması ortalama kuluçka süresi 5.2 gün ama 11.5 güne kadar vakaların çoğu gözüküyor”

Çelik “İki hafta neden önemli?” sorusuna yanıt verdi ve şöyle konuştu:

“Kuluçka süresi var, temaslılarda oluşması için geçen süre önemli. Şu anda Türkiye şu hali hazırdaki sıkıntıdan fazlasıyla baş edecek durumu yeterli diye görüyorum. ”

VİRÜS NE ZAMAN HAYATIMIZDAN ÇIKACAK?

Çin’den getirilen ilaçların etkisi ve virüsün hayatımızdan ne zaman çıkacağına ilişkin Prof. Dr. Çelik şöyle devam etti:

“Onun için çok erken, sonuçları için çok erken, çünkü bu ilaçları bir iki ayın üzerinde 20-30 hastada görmek lazım, bunu diğer hastalarla kıyaslamanız gerekiyor. Sonucu görmek sanıyorum Mayıs başını bulur diye düşünüyorum bizim ülkemiz için çünkü daha yeni geldi. Geçen hafta aldık, onları vermeye başladık hastalarımıza, zaman ne getirecek bakacağız.”

“Muhtemelen Mayıs ortası Haziran gibi düşünüyorum.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir