Gündem

Corona virüsü laboratuvarda mı üretildi? Bilim insanlarından flaş açıklama!

Henüz tedavisi bulunamayan corona virüsü hakkında bilim insanları tarafından flaş bir açıklama yapıldı. Uluslarası bilim ekibi tarafından yapılan bir çalışmada corona virüsü laboratuvarda mı üretildi? Sorusuna yanıt verildi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsünün hızlı bir şekilde yayılması ve çok kolay bulaşması üzerine bazı komplo teorileri üretilmeye başlandı. Virüsün insan kaynaklı olduğu ve laboratuvarda üretildiğine ilişkin tartışmalar gündem konusu haline geldi. Ancak Uluslarası bilim ekibi, Nature Medicine dergisinde yayımlanan çalışmalarında corona virüsünün insan üretimi olduğu tezini çürüttü.

Hayvanlarda evrimleşip insana bulaştı

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmada, Kovid-19 ile ilgili ortak genom dizisi verilerinin ve benzeri virüslerin kapsamlı bir şekilde analiz edildiği, çıkan sonuçların virüsün yapay olarak veya laboratuvar ortamında üretildiğine dair hiçbir belirti göstermediği açıklandı. Virüsün, yarasa gibi insan dışı bir varlıkta doğal seçilim yoluyla evrimleşip daha sonra insanlara geçmiş olabileceğine ya da insanlara bulaşmadan önce muhtemelen patojenik olmayan virüsün sadece insan popülasyonunda mevcut ölümcül formuna evrilmiş olabileceği belirtilen çalışmada, böyle bir virüsün bilimin yaratmasının imkansız olduğu sonucuna vardıklarını billdirildi.

Doğal seleksiyon sonucunda oluştu

Araştırma sonucunda Covid- 19’un kendilerini ev sahibi hücrelere bağlayan bir tür “çengelli kanca” olduğu, reseptör bağlanma alanının, insan hücrelerinin belirli bir moleküler özelliğini hedeflemek için evrimleştiğinin keşfedildiği, araştırma ekibinin bu gelişmenin bir çeşit genetik mühendisliği değil doğal seleksiyon sonucu olduğuna inandığı ifade edildi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir