Gündem

Corona Virüsü Mutasyona Uğradı ! İşte Yeni Adı ve Etkileri

Endonezya'dan herkesi şaşkına çeviren bir açıklama yapıldı. 172 binden fazla vaka olan Endonezya'da ülkenin en önemli kurumlarından Eijkman Moleküler Biyoloji Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada yeni vakalarda mutasyona uğrayarak daha bulaşıcı hale gelen fakat daha hafif geçirilen 'D614G' isimli bir virüs tespit edildiği belirtildi.

Corona virüsü salgınında birçok ülke ikinci dalgayı beklerken bilim insanları tarafından sık sık açıklama yapılıyor ve “Mevcut koronavirüs mutasyona uğrayacak buna dikkat etmek gerek” ifadeleri gerçek oluyor. Endonezya’da tespit edilen yeni vakalarda Kovid-19’un mutasyona uğramış yeni bir türü olan “D614G” isimli yeni bir hali ortaya çıktı.

Endonezya, son 24 saat içerisinde ülke genelinde 2.858 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre önceki gün tespit edilen ve rekor adledilen 3.308 vakanın ardından bir nebze düşüş olsa da bu sayının geçen ayın günlük ortalama vaka sayısının üzerinde olduğu açıklandı.

ETKİSİ ÇOK DAHA HAFİF

Konu ile ilgili olarak Endonezya’nın başkenti Cakarta’daki Eijkman Moleküler Biyoloji Enstitüsü bir açıklama yaptı. Enstitünün başkan yardımcısı Herawati Sudoyo Ruters’a konuştu. Sudoyo açıklamalarında tespit edilen yeni vakaların Kovid-19’un mutasyona uğramış yeni bir türü olduğunu belirterek “Virüsün D614G isimli mutasyona uğramış hali çok daha bulaşıcı fakat etkisi çok daha hafif” ifadelerini kullandı.

Salgının başladığı günden beri 7.343 insanın koronavirüse bağlı sebeplerle yaşamını yitirdiği açıklanırken, “Enstitünün elde ettiği verilerdeki gen diziliminde bu değişimi fark ettik. Son dönemde yaşanan artışın buna bağlı olup olmadığını anlamak için daha kapsamlı bir araştırma yapılması gerekiyor” dedi.

İlgili Makaleler