Gündem

Corona Virüsü Salgını Hakkında Korkunç Gerçek Açıklandı

Prof. Dr. Bingür Sönmez corona virüsü salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bingür Sönmez açıklamalarında hastalığın kalp sağlığı üzerindeki etkilerini gündeme getirdi ve virüsün akciğer tutulumunun yanı sıra ani kalp durmasına yol açabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Bingür Sönmez corona virüsü salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu ve hastalığın kalp sağlığı üzerindeki etkilerini gündeme getirerek virüsün akciğer tutulumunun yanı sıra ani kalp durmasına yol açabileceğini belirtti. Ayrıca Sönmez açıklamalarının devamında “Özellikle kalp hastaları ekstra tedbir almalı. Kendilerini izole etmeli” ifadelerini kullandı.

PEK ÇOK ORGANDA KALICI ETKİ

Bunun yanı sıra Bingür Sönmez Sözcü’den Nazan Doğaner Halıcı’nın haberine göre açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Ciddi akciğer komplikasyonlarına yol açabilen Korona, solunum yetmezliğiyle birlikte yaşamı tehdit ediyor. Virüse yönelik tedavi yöntemlerinin gelişmesi ve enfeksiyonun vücutta neden olduğu olumsuz etkilerin kontrol altına alınmaya başlamasıyla, Koronavirüs’ün hayatta kalma süresi uzuyor. Ancak bu süreçte başta kalp olmak üzere pek çok organda kalıcı etki görülebiliyor.

KALP YETMEZLİĞİNE YOL AÇABİLİYOR

Koronanın neden olduğu akciğer tutulumunun yanı sıra bazı hastalarda, kalp kası iltihabı sonucunda ciddi ritim bozukluklarından kardiyojenik şoka kadar giden kalp yetmezliklerine yol açabiliyor. Aynı zamanda böbrek yetmezliği, mide bağırsak problemleri, beyin kanaması gibi ağır tablolara da neden olabiliyor.

Kalp hastalıkları nedeniyle düzenli ilaç kullanmak zorunda olan hastalar, hipertansiyon, KOAH ve diyabet hastaları, kalp yetmezliği sorunu yaşayan hastalar ile ritim bozukluğu olanlarda Korona enfeksiyonu daha ağır bir tablo oluşturmaktadır. Bu nedenle, özellikle bu hasta gruplarının, kullandıkları ilaçlarını aksatmamaları gerekir. Kalp, tansiyon, ritim bozukluğu ve kolesterol ilaçları kullananların da doktorlarına danışmadan ilaç değişikliği yapmamaları çok önemlidir.

ZATÜRRE VE GRİP AŞISI YAPTIRMALARI ÖNEMLİ

Kalp hastaları sosyal mesafe ve maske kullanımına dikkat etmeli. Çünkü virüs kalp damar hastalığı bulunan kişileri normalden üç kat fazla etkiliyor. 65 yaş üstü hastaların da mutlaka zatürre ve grip aşılarını yaptırmaları önemli.

Koronanın kalp sağlığı üzerindeki etkisi iki grupta değerlendirilmeli. İlk grup hastada virüs kalp kası enflamasyonu oluşturarak kalp yetmezliğine sebep olmaktadır. İkinci grupta da hastalığa bağlı olarak vücuttaki iltihabi durumun artması nedeniyle, kalp içi enfeksiyon oluşmaktadır. Bu nedenle virüs şikayetiyle hastaneye başvuran tüm hastalarda, kanda ‘troponin’ enzimiyle birlikte ekokardiyografi değerlendirilmesi çok önemlidir. Böylece zaman geçmeden kalp problemlerinin tedavisi başlamış olur.”

İlgili Makaleler