Gündem

Corona virüsü salgınında en çok kural ihlali yapan il belli oldu!

İçişleri Bakanlığı tarafından sosyal mesafe ihlali nedeniyle işlem yapılan kişi sayısı açıklandı. Bakanlık verilerine göre kurallara en çok uyan ve en çok ihlal yapan il belli oldu. Yapılan işlem sayısına göre en çok kural ihlal eden il Gaziantep iken kurallara en çok uyan il Kırklareli olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısında son dört gündür binin üzerinde artış yaşanıyor. Yetkililer tarafından, maske, hijyen ve sosyal mesafe uyarıları yapılmaya devam ediliyor. Ancak bazı vatandaşlar bu kuralları ihlal ediyor. İçişleri Bakanlığı kural ihlali gerekçesi ile işlem yapılan kişi sayısını açıkladı. Bakanlığın verilerine göre sosyal mesafe kuralına en çok Kırklareli uydu. En fazla kural ihlal eden ilin ise Gaziantep olduğu ortaya çıktı. Gaziantep’te 32 bin 53 kişiye para cezası kesildi. 20 kişi hakkında ise soruşturma başlatıldı.

Türkiye’de ilk kez 11 Mart tarihinde tespit edilen corona virüsüne karşı alınan tedbirlere uymayanlara, 22 Mart’tan bu zamana kadar işlem uygulanıyor. Bakanlık şimdiye kadar 144 bin 984 kişi hakkında idari işlem ve 698 kişi hakkında ise adli işlem yapıldığını açıkladı. Peki, en fazla idari işlem hangi illerde yapıldı? İşte cevabı

En fazla idari işlem yapılan iller

İstanbul: 16 bin 219, Van: 5 bin 313, Manisa: 5 bin 4, Diyarbakır: 2 bin 579, Ankara: 2 bin 402.

İlgili Makaleler