Gündem

Corona Virüsü Salgınında Müjdeli Haber Geldi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus önemli açıklamalarda bulunarak corona virüsü ile mücadele kapsamında aşı çalışmalarında 172 172 üye ülkenin dahil olduğunu belirtti ve klinik araştırmaların son aşamada olduğunu tünelin sonundaki ışığın göründüğünü ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında corona virüsü aşısı hakkında değerlendirmelerde bulundu tünelin sonundaki ışığın göründüğünü belirtti.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada bir dizi aşı, şu anda klinik araştırmaların son aşamasında olduğu belirtildi ve güvenli ve etkili birden fazla aşı adayının başarılı olmasının beklendiği vurgulandı.

“TÜNELİN SONUNDA IŞIK GÖRÜNDÜ”

Konu ile ilgili olarak DSÖ tarafından yapılan açıklamanın devamında oluşturulan mekanizmanın amacının 2021’in sonuna kadar en az iki milyar doz güvenli ve etkili aşı sağlamak olduğu belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Tünelin sonunda ışık göründü ve geçen hafta dediğim gibi, bunu birlikte yapabiliriz. Aşılar üzerinde araştırma ve geliştirmeye toplu olarak yatırım yaparken, şu anda bu virüsü kontrol altına almak için elimizdeki araçları da kullanmamız gerekiyor.”

Ghebreyesus, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında da DSÖ üyesi tüm ülkelere, çok uluslu COVAX aşı çalışmalarına katılım için mektup gönderdiğini ifade etmişti

İlgili Makaleler