Gündem

Corona Virüsü Salgınında Müjdeli Haber Geldi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve İngiliz bilim insanları tarafından ortak bir çalışma yürütülüyor. Bu araştırmada steroid ilaçlarının yeni tip koronavirüse (Kovid-19) bağlı ölüm oranlarını yüzde 20 azalttığı belirlendi.

Journal of American Medical Association’da bir makale yayımlandı. Bu makelede DSÖ ve Bristol Üniversitesi Ulusal Sağlık Çalışmaları Enstitüsü tarafından ortak bir çalışma yürütüldüğü bu çalışmada 12 ülkede Kovid-19 hastalarında üç farklı steroid kullanımına ilişkin yedi çalışmanın analiz edildiği vurgulandı.

ÖLÜMLERİ YÜZDE 20 AZALTIYOR

Çalışmada, düzenli olarak steroid (deksametazon, hidrokortizon ve metilprednizolon) kullanan 678 ve normal bakım gören 1025 hasta 28 gün boyunca takip edilirken, steroid ilaçlarının Kovid-19’a bağlı ölüm oranını yaklaşık yüzde 20 azalttığı ortaya konuldu.

Konu ile ilgili olarak Bristol Üniversitesi Tıbbi İstatistik ve Epidemiyoloji Bölümünden Prof. Jonathan Stern bir açıklama yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

“Steroidler ucuz ve kolay bulunabilen bir ilaç, Kovid-19’dan en çok etkilenen insanlar arasındaki ölümleri azaltmada etkili oldu. Araştırma sonuçları tutarlıydı, yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak fayda sağladı”

İlgili Makaleler