Gündem

Corona Virüsü Salgınında Yeni Dönem Başladı

Corona virüsü testi için yeni bir dönem başlıyor. Bu bağlamda corona virüsü testi yaptırmak isteyip de hastaneye ya da sağlık kuruluşuna gitmekten çekinenler testlerini evde ya da iş yerlerinde yaptırabilecekler.

Covid-19 hastalığının belirlenmesinde antikor testleri kullanılmaya başlandı. Bu doğrultuda ELISA yöntemiyle bakılan IgM ve IgG antikorları ölçümleri ile hastalık ile ilgili bilgi edinilebiliyor. Bu testlerin doğruluk oranının ise yüzde 99’un üzerinde olduğu belirtildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen laboratuarın uzman sağlık ekipleri tarafından corona virüsü testi yaptırmak isteyen vatandaşlar için imkan sağlanıyor. Vatandaşlar istedikleri durumda evlerinde test yaptırabiliyorlar.Bu sayede kişinin hastalığı kapıp kapmadığı ve daha önce bu hastalığı geçirip geçirmediği ortaya çıkıyor.

“ÇOK ÖNEMLİ BİR HALE GELDİ”

Onkoloji Uzmanı Dr. Yıldıray Tanrıver özellikle Kurban Bayramı tatili sırasında tatil beldelerinde sosyal mesafe ve hijyen kurallarının ihmal edildiğini belirtti ve bu anlamda testler birlikte daha rahat olunacağını ifade etti. Tanrıver konu hakkındaki açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Özellikle bayramda tatil beldelerinde fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uyumda sıkıntılar yaşandığını hepimiz gözlemledik. Tatil dönüşünde hem kendimizi hem de çevremizdekileri korumak ve riskimizi bilerek önlemlerimizi almak için test yaptırılması çok daha önemli bir hale geldi”

TEST HAKKINDA BİLGİLENDİRME YAPTI

Ayrıca Yıldıray Tanrıver yapılan test için de bilgilendirme yaptı ve şöyle konuştu:

“Covid-19 enfeksiyonuna karşı oluşan IgM antikorlarını saptamak için yapılan serolojik test sonucu olarak pozitif elde edilmesi, kişinin yakın zamanda virüs ile karşılaştığını gösterir. Yapılan testte IgG antikorlarının pozitif saptanması, Covid-19’a maruz kalındığını göstermektedir. Bu antikorun pozitif seviyelere ulaşması genellikle ilk belirtiler başladıktan sonraki 10 gün içerisinde gerçekleşir. Kişinin virüse karşı bağışıklık sistemi ile yanıt vermesinin anlaşılmasının göstergesi IgG antikorunun pozitif yanıt vermesidir. Özellikle hastalığı asemptomatik olarak geçirmiş kişilerin belirlenmesinde bu sonuç daha da önemli bir hâl almaktadır. “Antikor testleri kişilerden kan alımı ile gerçekleştirilir. Kan alımı için herhangi bir sağlık merkezine başvurulmasına gerek yoktur. Konusunda uzman personeller tam koruyucu donanımlar ile evinize ya da işyerinize gelerek kısa süre içerisinde kan alım işlemini gerçekleştirmekte ve sonuçlar en geç 24 saat içerisinde iletilmektedir.”

İlgili Makaleler