Ekonomi

Corona virüsü sonrası 200 milyon kişi işsiz kalabilir!

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsünden en çok etkilenen sektörlerden biri turizm sektörü oldu. Salgın nedeniyle evlerine kapanan ve seyahat etmeyen insanlar nedeniyle turizm sektöründe en kötü senaryoya göre 200 milyon kişi işsiz kalabilir.

Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü sadece sağlık alanında değil ekonomik alanda da etkilerini sürdürüyor. Özellikle seyahat yasaklarının gelmesi, insanların eve kapanması gibi nedenle turizm sektörü zor zamanlar geçirdi. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) tarafından yapılan güncel değerlendirmeler ile salgın sonrası iyi ve kötü tahminlerde bulunuldu. Yapılan tahminlere göre; salgın nedeniyle turizm sektöründe en iyi ihtimalle 98.2 milyon kişinin işini kaybedebilir. En kötü senaryoya göre ise 197.5 milyon kişi işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir.

En iyi ve en kötü senaryolar

En kötü senaryo

En iyi senaryoya göre turizmde 2019’a kıyasla yüzde 41 ulusal, yüzde 26 iç turizm olmak üzere; yüzde 30 düşüş ve 2.7 trilyon gerileme bekleniyor. WTTC turizm gelirlerinin yüzde 73’ü uluslararası turizmden, yüzde 64’ü de iç turizmden kaynaklı yüzde 62 kayıpla 5.6 trilyon dolar düşebileceğini ifade ediyor.

En iyi senaryo

WTC tarafından yapılan en iyi değerlendirmelere göre ise haziranda iç turizm, ağustosta ise dış turizm ve kıtalararası seyahatler gündeme gelebilir. En iyi durumda 98.2 milyon kişinin işini kaybetme ile karşı karşıya kalabilir.

Kurtarma planı 

NTV’nin haberine göre turizm sektörü için 5 maddelik kurtarma planı hazırlandı. Hazırlanan planın maddeleri ise şöyle;

1. ‘Hava koridorları’ ile karantina önlemleri ve seyahat edenler için sigorta koruma kapsamının genişletilmesi.

2. Yolculara güvence verebilmek için küresel sağlık ve güvenlik protokollerinin benimsenmesi.

3. Hızlı bir test uygulaması ve virüsün yayılmasını içeren bir strateji.

4. Halk arasında daha fazla işbirliği ve özel sektörler için standartlaştırılmış, küresel kriz yaklaşımı.

5. Hükümet için sürekli hükümet desteği mali ve likidite teşvikleri açısından sektör işçilerin korunmasına yönelik önlemler.

İlgili Makaleler