Ekonomi

Corona virüsü sonrası fiyatlar düşmüştü! 2021’de yükselişe geçecek

Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü pandemisi nedeniyle petrol fiyatlarında bu sene flaş düşüşler yaşanmıştı. Ancak Uluslararası Para Fonu (IMF), petrol fiyatları tahmine göre 2021 yılında varil başına fiyatlarda artış görülecek.

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan corona virüsü pandemisi milyonlarca insanın enfekte olmasına neden oldu. Pandemi nedeniyle petrol üretici ülkeler arasında da anlaşmazlıklar yaşandı. Salgın sonrası atacakları adımlarda ortak karara varamayan ülkelerin birbirine restleri, petrol fiyatlarında düşüşlere neden oldu.

Şubat-Nisan ayında yüzde 60 düşüş yaşandı

Salgın dönemine ilişkin petrol fiyatlarını değerlendiren IMF pandeminin küresel petrol talebinde bir düşüşe ve depolama kapasitesiyle ilgili endişelere yol açmasıyla şubat-nisan döneminde petrol fiyatlarının yüzde 60 düştüğünü belirtti. Hazırlanan raporda fiyatların bu yıl geçen yıla göre yüzde 32 düşüşle varil başına 41,7 dolar olacağı, 2021’de ise varil başına 46,7 dolar olarak işlem görmesinin beklendiği belirtildi.

Ayrıca raporda, Orta Doğu’da artan jeopolitik gerilim, salgının hızla yayılmaya devam etmesi ile azalan petrol ve doğal gaz piyasası yatırımları, yukarı yönlü riskler arasında yer alırken, küresel ekonomik faaliyetlerin yeniden yavaşlamaya başlaması, bazı Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dışı ülkelerdeki arz fazlası, Libya’daki üretimin beklenenden daha hızlı normale dönmesi ile OPEC ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerin aldığı üretim kesintisi kararının ihlal edilmesi ise aşağı yönlü riskler olarak verildi.

İlgili Makaleler