Gündem

Corona virüsü sonrası kişi başı gelir yüzde 20 düşebilir!

Corona virüsü sonrası dünyada ekonomik durumun nasıl olacağı merak konularından biri. Birleşmiş Milletler'in yaptığı bir çalışma salgın sonrası için iyimser olmayan bir tablo çizdi. Söz konusu rapora göre; en kötü senaryoda kişi başına düşen gelir yüzde 20 düşebilir.

Çin Wuhan’da ortaya çıkan ve dünyaya yayılan corona virüsü, sadece sağlık alanında değil, ekonomide de ters rüzgarlar estiriyor. Salgın sonrası ekonomilerin nasıl olacağı herkes tarafından merak edilen bir konu. Birleşmiş Milletlerin bu konuda hazırladığı bir çalışma ortaya çıktı. Çalışmaya göre; virüsü salgını sonrası dünya üzerinde 400 milyon kişi daha “aşırı yoksul” olacak.

Milyonlarca kişi günlük 13 liranın altında gelirle yaşayabilir.

BM raporunda corona virüsü sonrası en kötü senaryoya göre, kişi başına düşen gelirin yüzde 20 azalabileceği bildirildi. Eğer bu senaryo gerçekleşirse günde 1.90 doların altında (yaklaşık 13 liranın altında) gelirle yaşayan kişilerin sayısı 1 milyarın üzerine çıkabilir.

Öte yandan dünya nüfusunun yarısından fazlasının, günlük kazancı ise 5.5 doların altına düşebilir.

Yolsulluğun azaltılması çalışmaları geri gidebilir

Raporu hazırlayan isimlerden biri olarak bilinen Andy Sumner Reuters’a bu konu hakkında açıklamada bulundu. Corona virüsü salgını sonrasında yoksulluğun azaltılması çalışmalarının 20-30 yıl gerileyeceğini ifade eden Sumner, açıklamalarında, “Eğer hükümetler daha fazlasını acilen yapmazsa ve yoksulların günlük gelir kaybını telafi etmezse, dünyanın en fakirlerinin durumu çok sertleşecek” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler