Gündem

Corona virüsü sonrası milyonlarca vatandaşın emekliliği uzayacak!

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle hükümet tarafından kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği devreye sokuldu. Son yapılan açıklamalar ile ödenek süresi de uzatıldı. Ancak ödeneklerden yararlanan 5.2 milyon vatandaşın da emekliliği uzamış oldu.

Tüm dünyada etkili olan corona virüsü pandemisi nedeniyle Türkiye’de ekonomik destek paketi açıklandı. Bu kapsamda vatandaşlara kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği verilmesine karar verildi. 3 aylık olarak planalanan kısa çalışma ödeneğinin süresi son düzenlemeyle de ağustos ayı ortasına kadar uzatıldı. Bu durum nedeniyle vatandaşların emeklilikleri de uzamış oldu.

 

Borçlanarak ödeme imkanı tanınmıyor

Kısa çalışma ödeneği ve nakdi destek ödemesi alan vatandaşlarım primleri yatırılmıyor ve ödemeler İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yapılıyor. Bu nedenle ödeneklerden faydalanan 5.2 milyon vatandaşın emeklilik süresinin uzaması söz konusu oldu. Ayrıca primleri ödeyemeyen vatandaşlara borçlanarak ödeme imkanı da tanınmıyor. Ancak emeklilik yaşları gelen vatandaşlar doğum borçlanması ve askerlik borçlanması ile prim gün sayısını arttırabilirler.

İlgili Makaleler