Kamu Haberleri

Corona Virüsü Tedavisinde İşe Yarayan İlaç Hakkında Müjdeli Haber

Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu bağlamda Covid-19'a yönelik tanı ve tedavi hizmetleri acil sağlık hizmeti kapsamına alındı. Bunun yanı sıra corona virüsü tedavisinde kullanılan ilaçların da SGK ödeme listesine dahil edildiği belirtildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında SUT’ta Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı. Bu tebliğin 1.7 numaralı maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “acil hal” tanımı yeniden yapılarak salgın hastalıklar da acil sağlık hizmeti kapsamına alındı. Bununla birlikte düzenleme kapsamında corona virüsü vakalarının “acil hal” olarak kayıtlara geçmesini sağlayan yeni “acil hal” tanımı SUT’ta yapıldı.

COVİD-19 TEDAVİSİ ACİL HAL OLDU

Bu tanım ise şu şekilde belirtildi:

“Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında SUT’ta DeğişiAcil hal, ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir.klik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı. Bu tebliğin 1.7 numaralı maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “acil hal” tanımı yeniden yapılarak salgın hastalıklar da acil sağlık hizmeti kapsamına alındı. Bununla birlikte düzenleme kapsamında corona virüsü vakalarının “acil hal” olarak kayıtlara geçmesini sağlayan yeni “acil hal” tanımı SUT’ta yapıldı.”

SUT’un “ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri” başlığı altındaki 1.9.3. maddesine “pandemi süresinde, pandemi olgularının tanı ve tedavileri” de eklendi.

CORONA VİRÜSÜ İLACI İÇİN ÖNEMLİ DÜZENLEME

Tüm bunların yanı sıra Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ kapsamında 2.1.2.B numaralı maddesinin birinci fıkrasının d bendinde yer alan “tanımlı ilaçlar” ibaresinden sonra, “Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi süresince hastanelerce temin edileceği bildirilen pandemi tedavisine yönelik ilaçlar” ibaresi getirildi. Bu bağlamda Covid-19 tedavisinde kullanılan ilaçlar SGK’nın ödeme listesine alındı.

Detaylar için TIKLAYIN.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir