GündemKamu Haberleri

Corona virüsü tedbirleri kapsamında sağlık sigortasında önemli değişiklik!

Türkiye’de corona virüsü nedeniyle sağlık sigortası ile ilgili önemli değişiklikler yapıldı. Corona virüsü tanısıyla hastaneye yatışı gerçekleştirilen vatandaşlardan sosyal güvencesi olmasa dahi hiçbir ücret talep edilemeyecek ve özel hastaneler yoğun bakımda tedavi gören hastalardan ücret alamayacak. İşte SGK tarafından yayınlanan genelge kapsamında yapılan yeni düzenlemeler…

Her geçen gün artan corona virüsü vakaları ekonomiden sağlığa bir çok alanda yeni düzenlemeler getirdi. Yaşanan bu süreçte vatandaşa sağlık hizmetlerinde destek olmak için özel sağlık sigortasında bazı düzenlemeler yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), tarafından konuya ilişkin iki genelge yayımladı.

Tedaviye devlet hastanesinde devam edilebilir

Yapılan düzenlemelere göre; corona virüsü nedeniyle özel hastanede yoğun bakım tedavisi gören vatandaş hastaneye ücret ödemeyecek. Hiçbir sosyal güvencesi olmayanları da kapsayan karar ile birlikte corona virüsü tanısı konulan vatandaşların test, tedavi, ekipman, ilaç ücretleri devlet tarafından karşılanacak. Yoğun bakımdan çıkarılan hasta tedaviye özel hastanede devam ettiği takdirde ücret ödeme sorumluluğuna girecek. Vatandaş ücret ödemek istemiyorsa yoğun bakım süreci ardından devlet hastanesinde tedavisine devam edebilecek.

Özel sağlık sigortası olanlarda şirket ödeyecek

Diğer yandan özel sağlık sigortasına sahip olanlar yoğun bakım süreci ardından da özel hastanede tedavisini devam ettirebilir. Bu durumda hastane kişiden değil sigorta şirketinden ücret talep edecek. Ancak covid-19 test ve ilaçları yine şirket tarafından değil devlet tarafından ödenecek.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler