Gündem

Corona virüsü telefon uygulaması ile kontrol edilebilir!

Corona virüsü salgını yayılmaya devam ederken bilim insanları tarafından ilginç bir öneri ortaya sürüldü. Buna göre temas takibi uygulaması ile corona virüsü kontrol edilebilir. Telefona gönderilen uyarı ile insanlar corona virüsünden korunabilir.

Tüm dünyaya yayılan corona virüsü salgınını durdurabilmek için çeşitli çalışmalar yapılmaya ve öneriler sunulmaya devam ediliyor. İngiliz Independent gazetesinde yer alan bir haberde salgının teknolojik yöntemlerden faydalanarak durdurulabileceği bildirildi. Buna göre, bir grup bilim insanları Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) yeni temas takibi uygulamasının toplumu koruyacak şekilde kullanılabileceği görüşündeler.

Oxford Üniversitesi’nin Büyük Veri Enstitüsü ve Nuffield Nüfus Sağlığı Bölümü tarafından corona virüsünü durdurabilmek ve insanları salgından koruyabilmek için akıllı telefonlara yapılacak olan uyarıların işe yarayabileceği bilgileri yer aldı.

Uygulama nasıl çalışacak?

Uygulamanın hayata geçirilebilmesi için toplumlardaki verilerle bilgi havuzu oluşturulması gerekiyor. Havuzda corona virüse yakalanmış olanlar ve o kişiler ile temas halindeki kişiler hakkında bilgiler yer alacak. Bu bilgilere dayanarak corona virüsü bulunan bir kişiye veya onunla temas etmiş bir kişiye yaklaştığınızda telefonunuza bir bildirim gelecek. Ayrıca bilim insanlarına göre uygulama ile Covid-19 tespit edilen kişinin çevresi isim verilmeden uyarılabilir.

Uzmanlar bu uygulamanın işe yarayacağını düşünse de akıllı telefon kullanımı az olan yaşlılar konusunda ne yapılacağı henüz bilinmiyor. Öte yandan uygulama ile mahremiyetin ihlal edilebileceğinden de endişe duyuluyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir