GündemKamu Haberleri

Corona Virüsü Türkiye’de ! Bilim Kurulu Üyesi Alınan Önlemleri Anlattı: İşte Yapılması Gerekenler

Türkiye'deki ilk corona virüsü vakasının ardından açıklamalar gelmeye başladı. Bu bağlamda Bilim Kurulu üyesi Profesör Doktor Ateş Kara corona virüsü için alınan önlemleri anlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamalarında Türkiye’de ilk corona virüsü vakasının görüldüğünü duyurmuştu.

Bunun ardından Bilim Kurulu üyesi Profesör Doktor Ateş Kara CNN TÜRK canlı yayınında virüs için alınan önlemleri anlattı.

Açıklamalarında corona virüsü ile ilgili gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini ifade eden Kara “Wuan’dan yayılmaya başlayınca biz Wuan’dan Türkiye’ye gelişleri engelledik.” ifadelerini kullandı.

ALINAN ÖNLEMLER

Alınan önlemlere ilişkin Ateş Kara’nın açıklamaları şöyle oldu:

Sonra Çin’in tamamında iyice yayıldı. Sonra hızlıca Avrupa ve çevre ülkelerimize yayıldı. Çok sıkı önlemler aldık. Koronavirüs çıkan hastaya çok çabuk ulaştık. Onun çevresindeki insanları kontrol altına aldık. İzole halde tutuyoruz. Eğer bir virüs çıkarsa bunu da tedavi etmek için çalışmalarımıza başlayacağız.

1 METREDEN FAZLA YAKLAŞMAYIN

Virüs yanından geçtim, sağımdan geçti şeklinde kolay bulaşacak bir şey değil. Aynı ev ve aynı iş ortamında bulunmanız gerekiyor. 1 metrenin altında bir yakınlaşma mesafeniz varsa risk altındasınız.

Aynı iş yerinde çalışan arkadaşları arasında bulaşma ihtimali de olabilir. Bizler de bu ihtimal dahilinde bir koruma ve karantina süreci uyguluyoruz. Karantinaya alınmış hasta toplumu tehdit etmez.

Corona Virüsü İçin Alınan Önlemler
Corona Virüsü İçin Alınan Önlemler
NELER YAPILMALI?

Mutlak ama mutlak el yıkamak gerekli.

Maske takmaya çok gerek yok ama, kendimizi hasta hissediyorsak, mutlak dışarı çıkmamız gerekiyorsa maske takabiliriz.

Hasta olduğunu düşünüyorsan evde kalmayı öncelikli hale getirmelisiniz.

Yurt dışından geliyorsanız 14 gün boyunca az kişi ile görüşün, evden dışarı çıkmayın. Gerekirse rapor alın işe gitmeyin.

İtalya’yı, Almanya’yı görüyoruz, şu anda zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkılmamalı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir