Gündem

Corona virüsü vaka sayısı gizleniyor mu? Bakan Koca açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Türkiye’de corona virüsü vaka sayıları gizleniyor.” İddialarına yanıt verdi. Bakan Koca tarafından yapılan açıklamada, “Hangi sağlık çalışanımız bir ay öncesine göre polikliniğine müracaat eden hasta sayılarının ve yatan hastaların azalmadığını söyleyebilir. Bu Türkiye’nin başarısı değil mi?” ifadelerini kullandı.

Adana’da İl Değerlendirme Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Bakan Koca, Türkieye’de corona virüsü vaka sayısının gizlendiği konusundaki iddialara da yanıt verdi.

Bütün Türkiye’ye sesleniyorum. 83 milyona sesleniyorum. Şu dönemde hangi vatandaşımız bir ay öncesine göre etrafında gördüğü pozitif vakaların Kovid-19’lu vakaların azalmadığını söyleyebilir. 1 milyon 100 bin sağlık çalışanımıza sesleniyorum. Hangi sağlık çalışanımız bir ay öncesine göre polikliniğine müracaat eden hasta sayılarının ve yatan hastaların azalmadığını söyleyebilir. Bu Türkiye’nin başarısı değil mi?

14 gün boyunca arıyoruz

Bu gizlenerek yapılır mı? Pozitif semptomu bulgusu olmayan hastaları kendi haline bırakmıyoruz. Onları izole ettiğimiz gibi onun dışında onların temaslılarını da buluyoruz. Kendilerini geçtim. Temaslılarını buluyoruz yani filyasyonunu yapıyoruz. O temaslılarını da izole ederek 14 gün takibe alıyoruz ve 14 gün boyunca da her gün bu kişileri ayrıca çağrı sistemi ile arıyoruz. Semptomu gelişirse de ilaç başlıyoruz.”

Türkiye’de corona virüsü son durum

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan corona virüsü son tablosuna göre ülkemizde yapılan 115 bin 295 yeni test sonucunda bin 629 kişide daha corona virüsü tespit edildi. 55 kişi daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Virüsten kurtularak sağlığına kavuşan hastaların sayısı ise bin 402 olarak açıklandı.

İlgili Makaleler