Gündem

Corona Virüsü Yenen Hemşire Anlattı: Kronik Bronşitim Varken Yendim!

Zonguldak'ta, 23 yaşındaki hemşire Özge Akçelebi'nin corona virüs testi pozitif çıkmıştı ama tedavisinin ardından eski sağlığına kavuştu. Bu hastalığı yenmenin en önemli yolun moral olduğunu belirten hemşire Akçelebi, moral yüksek olduğunda aşılmayacak herhangi bir engelin olmadığını ekledi.

Özel bir hastanede hemşire olarak görev yapan 23 yaşındaki Özge Akçelebi, corona virüs semptomlarından kuru öksürük ve baş ağrısı yaşama başladı. Bunun üzerine 24 Mart tarihinde, kendini karantinaya alan genç hemşire, belirtilerin geçmediğini görünce corona virüs testi yaptırdı. Testin pozitif çıkmasıyla hemen çalıştığı hastanede tedavi altına alındı. Tedavisi sonucunda hastalığı yenen Akçelebi, 7 gün sonra hastaneden taburcu oldu.

“KRONİK BRONŞİTİM VARKEN YENDİM BU HASTALIĞI”

Akçelebi, taburcu olduktan sonra evinde geçirdiği 14 günlük karantinada, ilk semptomun baş ağrısı olduğunu ama onu da çok çalışmanın bir sonucu gibi düşündüğünü belirtti. Kuru öksürük de eklenince kendini hemen karantinaya aldığını söyleyen Akçelebi, yaşadığı şeyleri şöyle anlattı:

“Bunun faydasını gördüm çok şükür ki ailemde bu yüzden bir sorun olmadı. Sonra belirtilerim daha da ilerledi. Burun akıntısı, balgam, tat ve koku almada azalma ara ara nefes darlıkları. Böyle olunca kendimi doktorumuza gösterdim. Virüs akciğerlerime inmiş ama çok fazla zarar vermemişti çünkü erken teşhis koyup hemen tedaviye başladık. Bu süreçte ilaçtan da önemli olan en önemli tedavi moraldi. Moralinizi yüksek tuttuğunuz zaman aşamayacağınız engel yok çünkü bilinçaltı kendini neye inandırırsa vücut ona göre reaksiyon gösterirmiş. Bu süreçte gerek yakınlarımın gerek hastanede görevini en layığıyla yerine getiren hemşirelerin desteği ve çok güzel ilgilenmesi üzerine 7 günde üst üste negatif gelen test sonucunda taburcu oldum. Hiçbir şey için umudunuzu kaybetmeyin ben kronik bronşitim varken yendim bu hastalığı. Nefes aldığınız müddetçe yarınlarınız ve geleceğiniz için güzel düşünün güzel olsun.”

“BU SÜREÇ BANA ŞÜKRÜ ÖĞRETTİ”

Akçelebi, hastaneden taburcu olduktan sonra paylaştığı videoda şunları anlattı:

“Doya doya nefes alabilmek o kadar güzel bir nimetmiş ki ya da ne biliyim alabildiğince yürüyebilmek, koşabilmek, arkadaşlarınla karşılıklı sohbet edebilmek, ailenle içtiğin bir bardak sıcak çay bile o kadar kıymetliymiş ki. Hatta yediğin yemeğin tadını alabilmek mesela ne büyük bir lüksmüş. Şu bir haftadır yaşadıklarım ne kadar bencil bir insan olduğumu gösterdi bana. Şikayet ettiğim hayatın belki de başkalarının hayali olabileceğini öğretti. Mesela şükrü öğretti. Hayat o kadar anlık ki küslüğün, kırgınlıkların, kibirliliğin hiçbir hükmü yok. Para değil de insan biriktirebilmekmiş en büyük zenginlik. Aylarca evde durmaktan yakındım ama evde kalmak günlerdir tek başına bir odanın içinde kalmaktan daha güzelmiş. Bazı durumları gerçekten bir şeylerden ders alabilmemiz için yaşatıldığına inanıyorum ve insanın yalnızlığa bırakıldığı yolculuk kendi benliğine ulaşımından başka hiçbir şey değilmiş.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir