Gündem

Corona virüsün başladığı yer olan Çin’de iki yeni virüs ortaya çıktı!

Dünyanın her noktasında corona virüsü salgınıyla mücadele sürdürülürken, virüsün ilk ortaya çıktığı ülke olan Çin'den korkutucu bir haber geldi. Alınan bilgilere göre, Çin'de iki yeni corona virüs çeşidi daha tespit edildi.

Bütün dünyayı saran ve küresel çapta pamdemi ilanına yol açan corona virüsü (Covid-19) ile mücadele ivme kazanmışken Çin’den ürkütücü bir haber geldi. Çin’de iki yeni corona virüsü çeşidi ortaya çıktığı ifade edildi.

Dünyayı etkisi altına alan virüsün başlangıç noktası olarak Çin’in Yunnan kentindeki bir at nalı yarasa kolonisi olarak belirtliyordu. Fakat bu açıklama, bilim insanlarınca yalanlandı ve salgının başka hayvanlar tarafından ortaya çıktığı düşüncesiyle araştırmalara hız verildi.

Corona virüs, birçok sağlıksız ve hijyenden uzak yeraltı pazarlarını ve egzotik et tedarik kanallarını ortadan kaldırmada büyük rol oynadı. Fakat bunca mücadeleye rağmen, corona virüsün başka sebeplerden olabileceği de göz önünde bulunduruluyordu ve bunun doğru olduğu çıktı.

YÜZDE SEKSENİN ÜZERİNDE CORONA VİRÜSLE BENZERLİK

Guangxi gümrüğü tarafından el koyulan 18 malay pangolinin dokularında 6 corona virüs RNA örneği saptanmıştı. Ayrıca,2018 yılından beri başka bir pangolin eti örneğinde üç corona virüs RNA’sı bulundu.

Yakın bir zamanda ise 2019’un başında ele geçirilen pangolinlerde Covid-19’a oldukça benzer virüs izleri saptandı. Araştırmalara göre, tüm alınan örneklerin genom dizinimlerinin yüzde 85,5 ile 92,4’ünün Covid-19 ile eşleştiği görüldü. “Taç” olarak adlandırılan ve bu benzerliklerden sadece biri olan sivri uçların bile tamamen aynı olduğu ifade ediliyor.

İLERİDE DAHA BÜYÜK SALGINLAR YAŞANABİLİR

Öğrenilen tüm bu bilgilerin şaşırtıcı olmadığını söyleyebiliriz çünkü bilim insanları, corona virüsün benzersiz olmadığını aksine gelecekte insanlığı büyük tehlikeye sokacak bir virüs ailesinden olduğunu açıklamışlardı. Çin’in de şu an yaşananları göz önünde bulundurarak ileride yaşanabilecek daha büyük salgınları önlemek için çalışmalara başlaması gerekmektedir.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir