Gündem

Corona Virüsünün Ardından Bir Tehlike Daha Kapımızda ! Çekirge İstilası

Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin hayatını aylarca kabusa çeviren çöl çekirgesi sürüleri hakkında Birleşmiş Milletler tarafından bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada çekirge sürüsünün sınır komşumuz Irak'a kadar geldiği belirtildi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından bir rapor yayımlandı. Bu raporda Afrika Boynuzu bölgesinde özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da çekirge sürüsü istilası kapsamında durumun kritik olduğu ve yeni sürülerin de oluşmaya başladığı ifade edildi.

Söz konusu raporda bölgedeki durumun alarm verici durumda olduğu ifade edilerek çekirgelerin yeniden üremeye başladığı ve bu sürülerin gıda güvenliğine benzeri görülmemiş tehdit oluşturduğu ifade edildi.

Raporda, çekirgelerin etkisini göstereceği ülkeler arasında Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran ve Pakistan gösterildi. Ancak FAO’nun sosyal medya hesabından paylaşılan haritada ise çekirge sürüsü komşumuz Irak’a kadar geldiği görülüyor.

İşte o paylaşım:
Çekirge Sürüsü Sınırımızda
Çekirge Sürüsü Sınırımızda

Bir kilometrekarede 40 – 80 milyon çekirge bulunuyor. Bu çekirgeler bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyorlar. Ayrıca sürü her gün 150 kilometre yol alabiliyor.

Ayrıntılar geldikçe okuyucularımızla paylaşacağız…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir