Ekonomi

Coronavirüs nedeniyle ertelenen ödemelerde yarın son gün!

Corona virüsü salgınından ve salgın sırasında alınan tedbirlerden etkilenen işletmeler için mücbir sebep kapsamına alınan mükelleflerin bazı vergi ödemeleri ertelenmişti. Ertelenen ödemelerin 27 Temmuz Pazartesi gününe kadar yerine getirilmesi gerekiyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, corona virüsünde ve salgın sürecinde alınan tedbirlerden etkilenen vatandaşlar için pek çok destek açıklaması yapmıştı. Bu kapsamda salgından etkilenen mükelleflerin Vergi Usul Kanunu kapsamındaki mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılmasına karar verildi. Alınan karar ile 2,7 milyon civarındaki mükellefin nisan, mayıs ve haziran aylarına ilişkin muhtasar ve katma değer vergisi (KDV) beyannameleri ile bazı bildirimlerin verilme süresi yanında, bu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri her bir dönem için 6 ay ertelenmiş oldu.

27 Temmuz son gün

Ancak nisan, mayıs ve hazirana ilişkin muhtasar ve KDV beyannameleri için süre doldu. Bu nedenle ertelenen ödemelerin 27 Temmuz Pazartesi gününe kadar yerine getirilmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler