EkonomiGündem

Coronavirüs öncesi 7 liraydı şimdi 120 lira! Vatandaş isyan ediyor

Çin’de ortaya çıkan coronavirüs maske fiyatlarında çok yükselişe neden oldu. Çin’de maskelerin yetersiz gelmesi ile Türkiye’den ülkeye maske gönderimi yapılmıştı. Ancak şimdi de Türkiye’de maske sıkıntısı yaşanmaya başladı. Coronavirüs öncesi 7 lira olan maskeler coronavirüsden sonra 120 liraya çıktı. Maske fiyatlarındaki artışı öğrenen vatandaş ise isyan ediyor.

Çin’de ortaya çıkan ve farklı ülkelere yayılan corona virüse karşı önlem amacıyla maske kullanılıyor. Türkiye’de yurtdışına maske ihraç edilmesinde artış yaşanmasıyla birlikte ülkede maske sıkıntısı baş göstermeye başladı. Az miktarda maske kalması nedeniyle fiyatlara çok büyük zam yapıldı.

 

Eldiven satışında da artış var

Coronavirüs öncesi paketi 7 TL’den satılan cerrahi maskelerin şu an 120 TL’den, 4 TL’den satılan N95 maskelerinin de tanesinin şu an en düşük 20 TL’den satıldığını söyleyen medikal ürün satıcısı Bayram Delibaşı, maske fiyatlarındaki artış hakkında, “Şu an Türkiye’yle alakası olmayan ürünlerin fiyat artışı meydana geldi. Daha önceden Çin’den gelen ürünler geri Çin’e, gitmek zorunda kaldı. Çin’deki virüs nedeniyle ürünler git gide ilgi görmeye başladı. İlgi gören ürünlerde de fiyat artışı ister istemez meydana geldi. Eskiden 3-5 TL’ye kutusunu sattığımız maskelerin fiyatı 120 TL oldu. 50 TL’ye sattığımız ateş ölçerin fiyatı 280-350 TL arasında değişiyor. Litresini 15 TL’ye sattığımız el dezenfektanı 30-35 TL. Eldivenlerde de şu an baya artış olmaya başladı. Kutusu 12 TL olan eldivenler şu an bize 30-35 TL’ye gelmeye başladı. Şu an üreticiler de bize ürün vermemeye başladı. Üreticiler artık ürünlerini direkt yurt dışına göndermeye başladı, özellikle de maske grubunda. Türkiye’deki insanlar da kendileri için tedbir almaya çalışıyorlar. Özellikle gelip maske alanlar var, almaya çalışanlar var ama Adıyaman bölgesinde ve Türkiye’de böyle bir tehlike yok. Olursa ne olur, Çin’e maske gönderdik ama Türkiye’de maske bulamayacak durumdayız” açıklamasını yaptı.

Fiyatların artmaması lazım

 

Hasta olduğu için cerrahi maske almak isteyen ama pahalı olduğundan dolayı almayan bir vatandaş, “Çin’de virüs var diye burada fiyatları yükseltiyorlar. Bunun üretimi Türkiye’de de yapılıyor. Burada yapılıyorsa fiyatların yükselmemesi lazımdır. Karaborsa olmaması lazım. Daha önce kutusu 7 TL’ymiş, şimdi 120 TL olmuş. Bizim hastamız vardı hastamız için alacaktık. Virüs Türkiye’ye gelmemiş inşallah gelmez” dedi.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir