Gündem

Coronavirüs paniği yaşayan il sayısı 6 oldu! Hastanelerde gözlem altında tutuluyorlar

Türkiye'nin 6 ilinde coronavirüs paniği yaşanıyor. İlk olarak Çin’de ortaya çıkan ölümcül virüs Zonguldak, Kastamonu, Ordu, Kütahya, Eskişehir ve Hatay’da hastanelerde coronavirüs şüphelileri gözlem altında tutuluyor.

Komşu sınırlarımızda yayılan coronavirüs Türkiye’de insanların diken üstünde çözüm beklemesine neden oluyor. Son gelişmelere göre ülkede 6 ilde coronavirüs şüphesi taşıyan hastalar gözlem altında tutuluyor.

Kütahya’da Tayland’dan tatilden dönen bir kişi

Kütahya’nın Simav ilçesinde Tayland’a tatil için giden bir vatandaş, rahatsızlanınca gittiği hastanede ‘koronavirüs’ şüphesiyle gözlem altına alındı. Hastanın gerekli sağlık kontrollerinin yapılması için Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevkine karar verildi. 40-45 yaşları arasındaki erkek hasta Uşak’ta yapılacak kontrollerinin ardından Sağlık Bakanlığı yetkilileri gözetiminde Ankara’ya götürüleceği öğrenildi.

ORDU’DA JAPONYA’DAN DÖNEN BİR KİŞİ

Japonya’dan geçen hafta dönen E.K. yüksek ateş şikayetiyle Ordu Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Hasta coronavirüs şüphesiyle Palyatif Bakım Servisi’nde gözlem altına alındı. Hastadan alınan numuneler ise Ankara Ulusal Viroloji Laboratuvarı’na gönderildi.

HATAY’DA İRAN’DAN GELEN BİR BANGLADEŞLİ

Hatay’da bir Bangladeşli, yüksek ateş şikayeti nedeniyle getirildiği Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde, koronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı. Alınan kan örnekleri Ankara’ya gönderilen Bangledeşlinin ülkesinden İran’a buradan da kara yoluyla Suriye’ye gittiği, rahatsızlanması üzerine Türkiye’ye getirildiği öğrenildi.

Kastamonu’da Van’dan gelen bir öğrenci ve ev arkadaşı

Kastamonu’da ise otobüs ile Van’dan kente gelen üniversite öğrencisi ile ev arkadaşı, yüksek ateş, bulantı ve kusma şikayetiyle hastaneye başvurması üzerine koronavirüs şüphesiyle izolasyon alanına alındı.

Valilik öğrenci ve ev arkadaşı hakkında açıklama yaptı:

“Vatandaşımız, seyahat esnasında otobüste İranlı vatandaşların da olduğunu beyan etmesi nedeni ile tedbiren koronavirüs yönünden değerlendirilmek üzere, daha önceden hazırlanmış olan izolasyon alanına alınarak takibe başlanmıştır. Yine aynı evde yaşayan diğer bir vatandaşımız da gribal enfeksiyon benzeri bulgular olması nedeni ile tedbir amaçlı koronavirüs yönünden değerlendirilmek üzere izolasyon alanına alınarak takibe başlanmıştır. Aynı evde yaşayan diğer bireyler de İl Sağlık Müdürlüğümüzce takip altına alınmıştır. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun yönergeleri doğrultusunda hastalardan örnekler alınarak, Ankara’da bulunan Ulusal Viroloji Laboratuvarı’na ivedilikle gönderilmiştir. Laboratuvar sonuçlarına göre Sağlık Bakanlığımız Bilim Kurulu’nun yönergeleri doğrultusunda işlem tesis edilecektir. Vatandaşlarımızın bu süre içerisinde kesinlikle paniğe kapılmamaları ve koruyucu önlem olarak kişisel hijyene dikkat etmeleri uygun olacaktır.”

ZONGULDAK’TA 13 İRANLI ŞOFÖR

Zonguldak’ta 13 İranlı tır sürücüsü coronavirüs şüphesiyle Atatürk Devlet Hastanesi’nde gözlem altında tutulacağı öğrenildi. Gözlem altına alınan İran vatandaşlarından birinde yüksek ateş ve öksürük şikayeti olduğu öğrenildi. Şüphelilerden kan ve idrar örnekleri alınarak Ankara’ya gönderildi.

ESKİŞEHİR’DE İRAN UYRUKLU BİR KİŞİ

Eskişehir’de bir sağlık ocağına gelen ve coronavirüsten şüphelenilen İran uyruklu şahısa testler uygulandı. İranlı vatandaşta virüse rastlanmadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir