Gündem

Coronavirüs Türkiye’ye yaradı! 400 milyon değerinde fabrika için harekete geçildi!

Çin’in coronavirüs salgını dünya ve Türkiye ekonomisinde de taşları yerinden oynattı. Salgından sonra Çin’den ithalatın düşmesi Türkiye’nin girişimcilik çalışmalarını hızlandırdı. Ölümcül salgın Türk seramiğine talebi arttırdı. NG Kütahya Seramik 400 milyon TL değerinde fabrika için harekete geçti.

Çin Wuhan’da ortaya çıkan coronavirüs ekonomide dengelerin değişmesine neden oldu. Dünya ülkeleri Çin’den ithalatı azaltırken Türkiye ön plana çıkmaya başladı. Çin’e rekabette avantaj elde eden Türkiye’nin seramiğine talep arttı.

İstanbul’daki fuara yoğun ilgi bekleniyor

Milliyet’ten Hanife Baş’ın aktardıklarına göre, NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, Mart ayında Çin’de yapılacak seramik fuarının salgın nedeniyle iptal edilmesinden sonra aynı tarihlerde İstanbul’da gerçekleşecek olan Unicera Fuarı’na, Avrupa ve Amerika’dan yoğun ziyaretçi beklendiğini söyledi.

Çin’e verilen siparişler ülkemize kaymaya başladı

Başkan Erkan Güral, 2019’un sonundan beri işlerin iyiye gittiğini belirterek açıklamasında, “ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları nedeniyle bizi seramik sektörü açısından iki pazarda da ciddi fırsatlar bekliyor. Virüs salgını nedeniyle oluşan kriz ortamı, dünya ticaretini derinden etkiledi. Çin’e verilen siparişler hızla ülkemize kaymaya başladı. Avrupalı ve Amerikalı firmalar virüsten korkup Türkiye’ye sığınıyor. Türkiye rekabet gücü çok yüksek bir ülke” ifadelerini kullandı.

İki hafta içinde karar verilecek

Kütahya’da açılacak olan yeni fabrikanın sekizinci üretim tesisi olacağını belirten Güral, “Kütahya’da 7 olan fabrika sayımızı 8’e çıkartmak için çalışmalar yapıyoruz. İki hafta içinde yeni fabrika açıp açmamaya karar vereceğiz.Şu anda var olan fabrikalarımız yüzde yüz kapasiteyle çalışıyor. Her şey planladığımız gibi giderse 2020 yılının ilk çeyreğinde 350-400 milyon TL’lik bir yatırımla yeni fabrikamızı hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir