Ekonomi

Coronavirüs Türkiye’yi vurdu! İşte zam gelecek olan ürünler

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan coronavirüs sadece sağlık alanında değil ekonomik olarak da birçok olumsuzluğu beraberinde getirdi. Çin’de insanların sakağa çıkamaması nedeniyle üretim azalınca ithalat da sınırlandı. Bu nedenle Türkiye’de pek çok ürün zamlanacak. İşte zam gelmesi beklenen ürünler…

Kolay bulaşabilir özelliği ile sınır komşularımıza kadar yayılan Çin coronavirüsü Türkiye’yi ekonomik olarak vuracak. Büyük bir Pazar olan Çin’de fabrikaların kapılarını kapatması ve insanların dışarı çıkamaması nedeniyle üretimde düşüşe geçti. Bu sınırlama ve ithalatın düşmesi nedeniyle önümüzdeki günlerde Türkiye’de elektronik cihazlardan, gıdaya bazı ürünler zamlanması bekleniyor.

Elektronik ürünlere yüzde 10 ile yüzde 20 oranında zam

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; Elektronik Cihazlar İmalatçıları Derneği Başkan Vekili Metin Nil önümüzdeki 2-3 ay içerisinde elektronik aletlere zam gelecek. Nil yaptığı zam açıklamasında, “Çin’den ithalat devam ediyor ancak üretim düştüğü için ithalat da sınırlı. Çin’de çalışmaya başlayan fabrikalar kapasitelerinin yüzde 40’ını ancak kullanmaya başladı. Biz de ürünleri yüksek maliyetlerle temin etmek zorunda kalıyoruz. Böyle sürerse tüm elektronik cihazlara 2-3 ay içinde yüzde 10-20 bandında bir zam gelecek” ifadelerini kullandı.

Gıda sektörü de zamdan etkilenecek

Coronavirüsden etkilenen sektörlerden biri de gıda ürünleri olacak. Gıda ithalatının tamamen durmasıyla ham madde tedarik edemeyen Çin ve Japon restoranları, geçici çözüm olarak yerli deniz ürünlerine yöneldi. Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği Başkanı Kaya Demirer ise “Uzakdoğu temalı restoranların yaşadığı ham madde sorunu, yerli ürün satışlarına yöneltti. Virüs sorunu çözülemezse ve turizm sektörünü daha fazla etkilerse biz de o oranda etkileniriz. Stoklar eridiğinde fiyatlar artar ve enflasyonu tetikler” dedi.

İlk zamlanan ürün siyah çekirdek oldu

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Hüsamettin Karaman, “Toptan ithalatta yaşanan yüzde 5’lik fiyat artışı henüz vatandaşa yansımadı. Biriken zamlar mart veya nisanda yüzde 15 şeklinde kendini gösterecek” dedi. Bu zamdan ilk etkilenen ürün siyah çekirdek oldu. Yıllık 80 bin ton ithal edilen siyah ay çekirdeğinin fiyatı yüzde 5 arttı.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir