Gündem

Coronavirüse Türk Profesör umut oldu: “Zararı önleyeceğiz!”

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter coronavirüse umut oldu. Benter virüsle ilgili olarak "İnsan vücuduna virüs girmiş olsa bile zararı önlemiş olacağız" dedi.

Coronavirüs kapımıza kadar dayanmış ve İran’da insanda teşhis edilmişti. Endişe halindeki insanlar için Türk Profesörden coronavirüs hakkında iyi haber geldi. Prof. Dr. İbrahim Benter, virüsün verdiği zararın önlenebileceğini belirterek, “Burada virüsle ilgili önemli olan bilgi şudur: Bir virüs vücudumuza girdikten sonra hücrenin içine girebilmesi için bu proteini kullanıyor. Yani angiotensin dediğimiz protein kapı görevi yapıyor. Virüs bu proteine bağlanıyor, hücrenin içine giriyor ve problemleri çıkarıyor. Biz daha önce yaptığımız çalışmalarda bu kapıyı kapatabileceğimiz, bu proteini durdurabileceğimizi gösterdik. Eğer bu virüsle ilgili çalışmalarda bunu başarıp, bu proteini durdurursak kapıyı kapatmış olacağız. Virüs hücrenin içine giremeyecek ve zarar veremeyecek. Yani insan vücuduna virüs girmiş olsa bile hastalanmayacak, zararı önlemiş olacağız.” Açıklamasını yaptı.

Amerika’da Benter’ın tezi üzerine çalışma yürütüldü

Çalışmaları Amerika tarafından destek gören Benter’ın önerdiği method üzerinden Science dergisinde yayınlanan bir makalede ABD’de University of Texas ve National Institute of Health’ten araştırmacılar bir çözüm üretti. Araştırmacılar, Covid-19’un genom haritası kullanılarak üretilen numuneler üzerine yaptıkları çalışmada koronavirüsün insan hücresine nüfuz etmesini sağlayan “anahtar” enzimi tespit ettiler.

Sağlık Bakanı ile görüşüldü

Benter ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile de görüştü. Prof. Dr. Benter bu görüşme ile ilgili olarak, Benter, “Sayın Bakanımız Fahrettin Koca ile bu konulardan da konuştuk. Sağ olsun bu çalışmaları çok ciddiye alıyorlar. Bir şeyler yapmak istiyorlar, çözüm bulmak istiyorlar. Bu konuda ben de destek verebileceğimi söyledim. İnşallah çalışırız, hem burada, hem Türkiye’de, hem Avrupa ve Amerika’da. Birçok insanın hastalanmasına ve ölümüne neden olan tarihte belki de ilk defa bu kadar ciddi bir problem yaşıyoruz. İnşallah buna bir çözüm buluruz.” İfadelerini kullandı.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir