Gündem

Covid-19 anneden bebeğe geçiyor mu?

Dünya çapında 1.5 milyondan fazla kişinin enfekte olmasına neden olan corona virüsü yayılmaya devam ediyor. Kafalarda soru işareti oluşturulan ve henüz tam tanınamayan virüs hakkında anne adayları daha fazla bilgi sahip olmak istiyor. Hamile vatandaşlar tarafından sık sık “virüs anneden bebeğe geçer mi?” sorusunun cevabı araştırılıyor.

Hızlı bulaşma özelliği ile her ülkeye yayılan virüs Güney Amerika ülkesi Peru’da 2 hamile kadının enfekte olmasına neden olmuştu. Başkentte doğum yapan Covid-19’lu annelerin bebeklerine test yapıldı. Yapılan test sonuçları negatif çıktı. Peru’da doğan 2 bebek sağlıklı olarak dünyaya geldi ve anneden bebeği virüs bulaşmadı. Anne sütünden aracılığı ile bebeklere virüs bulaşmadı.

Çin’deki hamilelerin bebekleri pozitif çıkmıştı

Ancak Çin’de corona virüsüne yakalanan dokuz hamilenin bebeğinde corona virüsüne rastlandı. Bu vakalar nedeniyle henüz kesin yanıt bulunamadı. Konuya ilişkin açıklamalar yapan Dünya Sağlık Örgütü annelere bebekleri ile ilgilenirken hijyeni en üst seviyede tutmaları konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca bebeği mutlaka emzirmek gerektiği vurgulandı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir