Gündem

Covid-19 Aşısı Bekleyenlere Kötü Haber !

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek corona virüsü aşısı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Mustafa Gerek açıklamalarında aşının bulunmuş olsa dahi enfeksiyon ile bir süre daha yaşanabileceğini belirtti.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek corona virüsü salgını ve aşı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Mustafa Gerek açıklamalarında aşı geliştirme konusunda dünyada umut verici haberler geldiğini belirtti.

“ENFEKSİYONLA BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek bu konu hakkında “Aşının bulunması, bulunduktan sonra herkese ulaşabilmesi zaman alacak. Aşı bulunmuş olsa dahi, bu enfeksiyonla bir dönem birlikte yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

MASKE İÇİN GEREKLİ ÖZEN GÖSTERİLMEDİ

Mustafa Gerek açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Normalleşmeyle birlikte bazı tedbirlere uyum noktasında sıkıntı yaşadık. Özellikle büyükşehirlerden Anadolu’daki kasabalara doğru olan hareketlilikte, tedbirlere yeterli özeni göstermedik. Maske takmaya gerekli özeni göstermedik.

AĞUSTOS’TA 500 ALTI VAKA BEKLENİYORDU

Bu hastalığın bulaşmasına, dolayısıyla yayılmasına neden oldu. Sayılardaki artmayı da temelde buna bağlamak mümkün. Eğer bu noktada biraz tedbirli davranmış olsaydık, elde ettiğimiz o başarıyı daha da artırarak sürdürebilirdik. Ağustos’ta en büyük beklentimiz mevcut rakamların 500 ve daha altına inmesi şeklindeydi ama maalesef bunu gerçekleştiremedik.

Son zamanlarda rakamlar binin üzerine de çıkmaya başladı. Burada tek sevindirici nokta zatürre hastaları ve entübe olan hastalarda bir miktar azalma var. Ölüm vakalarında bir miktar azalma var ama günlük hasta sayımızdaki artış, tedbirlerin önümüzdeki dönemde daha ciddi bir şekilde ele alınmasını gerekli kılıyor”

İlgili Makaleler