Gündem

Covid-19 Aşısı Cep Yakacak ! İşte Aşı Olmak İsteyenlerin Ödeyeceği Tutar

ABD'li ilaç devi Moderna tarafından corona virüsü aşısı için testlere başlandı. Testlere başlanılan corona virüsünün aşısının fiyatları hakkında kritik bir iddia gündeme geldi. Bu iddiaya göre corona virüsü aşısı cep yakacak.

Financial Times’ta yer alan habere göre corona virüsü aşısı için flaş bir iddia gündeme geldi. Bu iddiaya göre testlerine başlanılan corona virüsü aşısının bir dozunun 50 -60 dolar arasında olması beklendiği belirtildi.

Aşı çalışmalarına ilk başlayan şirketlerden olan ve ABD hükümetinden de 1 milyar dolara yakın maddi destek alan Moderna hafta başında bir açıklama yaptı. Moderna tarafından yapılan açıklamada üçüncü faz testlerin başlandığı belirtilerek 30 bin kişinin katılacağı vurgulanmıştı.

50-60 DOLAR ARASINDA

Şirket tarafından 500 milyon doz aşı üretme planına sadık olunduğu vurgulanarak 2021 yılı için hedefin 1 milyar doz aşı üretmek olduğu duyuruldu.

Üretilecek olan aşının fiyatının ise ne kadar olacağı merak konusu oldu. İngiliz Financial Times, adını açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberinde, aşının bir dozunun 50-60 dolar olabileceğini kamuoyu ile paylaştı. Ayrıca bu kaynakların aşının ABD ve diğer yüksek gelirli ülkelerde kullanılabileceği belirtildi.

Öte yandan ABD hükümeti, Pfizer ve alman BioNTech tarafından geliştirilen diğer aşı için 39 dolar üzerinden anlaşma yapmıştı.

İlgili Makaleler