Gündem

Covid-19 Aşısı İçin Bir Müjde Daha ! 2 Hafta Süre Verildi

Rusya'nın dün tescil ettirdiği ve 'Sputnik-V' ismini verdiği corona virüsü aşısı hakkında flaş bir gelişme meydana geldi. Bu doğrultuda aşının ilk partisinin 2 hafta içinde hazır olacağı belirtildi.

Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Murashko yaptığı açıklamalarında uzun zamandır beklenen corona virüsü aşısının ilk partisinin üretilip 2 hafta içinde kullanıma hazır olacağını belirtti. Murashko açıklamalarında 12 ay içinde ise aşıdan 500 milyon doz üretilmesi planlandığını vurguladı.

ÖNCE RUSYA VATANDAŞLARI

Rus medyasındaki haberlere göre,aşının sağlık görevlileri de dahil olmak üzere herkes için olacağını vurgulayan Murashko, Rus vatandaşlarının sağlık durumlarını izlemeye olanak sağlayacak özel bir izleme uygulamasının şu anda geliştirilmekte olduğunu da sözlerine ekledi. Uygulamanın, aşının olası olumsuz etkilerini de izleyemeye olanak sağlayacağı da belirtildi.

Murashko açıklamalarının devamında aşının öncelikle Rusya içindeki talebi karşılamak için kullanılacağını sonrasında başka ülkelere ihraç edileceğini belirtti. Ayrıca Murashko DSÖ, Almanya, ABD gibi ülkelerin ‘henüz çok şey bilmiyoruz’ tarzı aşı eleştirilerinin de temelsiz olduğunu ve adil rekabet korkusundan kaynaklandığını ifade etti.

İlgili Makaleler