Sağlık

Covid-19 Aşısı İçin Çalışan Bilim İnsanı İtiraf Etti: Beklemeyin

Corona virüsü salgınına karşı birçok ülke aşı ve ilaç geliştirmek için bir yarış içinde. Pfizer ve BioNTech ile çalışan Dr. Mark Mulligan şnsan üzerinde denemelere başladı ve aşı için bir itirafta bulundu. Mulligan açıklamalarında "Aşıyı bu yıl beklemeyin" dedi.

New York Üniversitesi bünyesindeki Aşı Merkezi’nde çalışan ve aynı zamanda Pfizer ve BioNTech ile birlikte corona virüsüne karşı geliştirilen aşının projesinde de yer alan Dr. Mark Mulligan, CNN’de Erin Burnett’in OutFront isimli programına konuk oldu ve açı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Mulligan açıklamalarında aşının bu yıl beklenmemesi gerektiğini ifade etti.

“GELECEK YIL NİSAN, MAYIS’A KADAR AŞI BEKLEMEYİN”

Açıklamalarında “Bilim insanları şu an herhangi bir aşının işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorlar” ifadelerini kullanan Mulligan aşı geliştirilme süreci olarak bir yılın çok büyük bir başarı olduğunu belirterek “Gelecek yıl Nisan ya da Mayıs ayına kadar aşı beklemeyin” dedi.

“BU AŞAMA 3 – 4 AY SÜRER”

Mulligan açıklamalarının devamında aşının ilk aşamasının güvenli olup olmadığını kontrol etmek olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu aşama genelde 3-4 ay sürer. Bu aslında en önemli aşamadır. Bu aşının işe yarayıp yaramayacağı sorusuna cevap ararız, bu aşının gerekli antikor üretip üretmediğine bakılır. Bu süreç aylar sürebilir. Ben bu yılın sonunda ve gelecek yılın başında kesinlikle bir cevap bulacağımızı düşünüyoruz”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler