Gündem

Covid-19 Aşısı İçin Sevindiren Gelişme! Onay İstendi: Piyasaya Sürülmeye Hazır

Corona virüsü ile ilgili olarak umut verici bir gelişme meydana geldi. Buna göre farelerde başarılı olan aşı için onay istendi ve piyasaya sürülmeye hazır olduğu ifade edildi.

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmalar kapsamında corona virüsüyle savaşan antikorları üreten bir aşı geliştirildi. Ayrıca bu aşının fareler üzerinde denendiği ifade edildi.

Sözcü’nün aktardıklarına göre ABD’deki Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda corona virüsüyle mücadele edebilecek bir aşının bulunduğu belirtildi.

PİYASAYA SÜRÜLMEYE HAZIRLANILIYOR

Perşembe günü EBioMedicine isimli dergide yayımlanan makalede bilim insanları aşının piyasa sürülmeye hazırlanıldığını Salgının hızını ciddi bir şekilde düşürme potansiyeli olduğunu ifade etti.

SAVAŞACAK ANTİKOR ÜRETİYOR

Uzmanlar tarafından Aşının parmak ucu kadar bir boyutta hazırlandığı ve ilk testlerin fareler üzerinde yapıldığı belirtildi ve bu aşının corona virüsüyle mücadele edecek antikor ürettiği belirtildi. Bilim insanları konu hakkında yaptığı açıklamalarında aşının büyük bir hızla üretildiğini ifade ederek araştırmayı yürüten doçent doktor Andrea Gambotto açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Çünkü SARS ve MERS gibi hastalıklarla ilgili benzer çalışmaları yapmıştık. Bu iki virüs, SARS-CoV-2 isimli virüs ile çok yakından ilgili ve bunlar bize spike protein denilen belirli proteinlerin nasıl davrandığını gösterdi. Bunların bağışıklık sistemine nasıl etki ettiğini gördük.”

ONAY İÇİN BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI

Gambotto açıklamalarında “Yeni virüsün tam olarak nerede savaşacağını biliyorduk” ifadelerine yer vererek doktorlar geleneksel grip aşısı gibi geliştirildiğini açıkladı ve laboratuvarda yapılan bulaşıcı proteinin bağışıklık sağlamak için kullanılacağını dile getirdi. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamada ise fareleri henüz tam incelemediklerini dile getirirken, aşının ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay için başvuru sürecinin başladığı ifade edildi.

Eğer gerekli onaylar alınırsa, insanlar üzerinde klinik denemeler birkaç ay içerisinde başlayabilecek. Uzmanlar tek bir aşı yerine üzerinde 400 mikro iğne olan ufak bir aşının kullanılacağını duyurdu. Böylelikle spike proteinlerin daha iyi etki etmesi bekleniyor.

Konu ile ilgili olarak mikro iğneler bir yara bandı gibi geliştirildi ve bu mikro iğnelerin şeker ve proteinden oluştuğu belirtildi. Gambotto konuyla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Birçok aşı için ölçeklendirilmek öncelik değildir fakat eğer bir salgına karşı aşı geliştirmeye çalışıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey budur. Geliştirdiğimiz aşı aşırı derecede ölçeklendirilebilir”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir