Ekonomi

Covid-19 Aşısının Fiyatı Belli Oldu ! İşte Aşı Yaptıracakların Ödeyeceği Tutar

Rusya'nın aşıyı duyurmasının ardından Türkiye'de corona virüsü aşısı merak konusu oldu. Vatandaşlar aşının ne zaman çıkacağını araştırmaya başladı. Ayrıca aşı için vatandaşların ödemesi gereken tutar belli oldu.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü kısa sürede tüm dünyaya yayıldı ve pandemi ilan edildi. Vaka sayısında dünya genelinde en çok etkilenen ülkeler ise “ABD 5 milyon vaka 163 bin can kaybı ile 1. Sırada bulunuyor. İkinci sırada Brezilya 3.057.470 vaka 101.752 can kaybı bulunuyor. 3 sırada Hindistan 2.268.675 vaka ile 4. sıra Rusya 890 bin 799 vaka, Afrika 563 bin 1598 vaka, Meksika, Peru, Kolombiya, Şili, İran, İspanya, Birleşik, Krallık, Suudi Arabistan, Pakistan, Bangladeş, Arjantin, İtalya ve Türkiye” şeklinde belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında Türkiye’de uygulanan aşı çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu ve 2 aşının hayvan deneylerinin başarılı olarak tamamlandığını vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından yapılan açıklamada Gamaleya Enstitüsü tarafından covid-19 aşısının Sağlık Bakanlığından ilk onayının geçtiğini ve seri üretimin yakında başlanacağını ifade etti. Eğer çalışmalar başarılı olursa Rusya’nın aşı çalışmaları dünyada ilk sırada yer alabilir.

AŞI NE KADAR OLACAK?

Tüm bunların yanı sıra Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşı için bir firma ile dağıtım anlaşması için ilk imzalar atıldı. Ayrıca Shenzhen Kangtai, AZD122 ismindeki corona virüsü aşısının fiyatının 20 ile 25 lira arasında olacağını belirtti.

Bu aşı kapsamında ilacın dağıtımını Çinli bir şirket üstlendi ve ilk aşamada 2.1 milyar doz dağıtımı yapılacağı ve yıllık üretim kapasitesi ise 1 milyon doz olacağı gibi 26 denekteki deney çalışmaları üniversite tarafından devam  ettiği ifade edildi.

Konu ile ilgili olarak TÜBİTAK tarafından da bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada aşı için 2021 yılı Mart ayı işaret edildi.

İlgili Makaleler