Gündem

Covid-19 Hastalarında İyileşme Sağlayan İlaç Türkiye’de

Çin'de corona virüsü vakalarında iyileşme sağlayan Favipiravir ilacı Türkiye'ye getirildi. Sağlık Bakanı Koca yaptığı açıklamalarında corona virüsü tedavilerinde ilacın kullanılmaya başlandığını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tedavi sürecini 11 günden 4 güne indiren Favipiravir ilacının Türkiye’ye getirildiğini ve yoğun bakımdaki hastalara uygulanmaya başladığını ifade etmişti. Bunun yanı sıra ilaç Favipiravir olduğu ilim Kurulu üyesi Ateş Kara tarafından doğrulandı.

TÜRKİYE İLACI GETİRTTİ

İlaç 2014 yılında Japonya tarafından bulunmuş ve üretilmiş. Japonya bu ilacın yurt dışına satışına izin vermiyordu. Çin tarafından hastalarda kullanılan bu ilaç yurt dışına çıkış izni verilmiyordu. Ancak Türkiye ilacı getirtmeyi başardı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 tedavisinde Çin’den getirilen bir ilacın dün itibariyle kullanılmaya başlandığını açıkladı. Yine bir başka ilaç dünyada kullanılmadan yeni tip koronovirüs tedavisinde ilk kez Türkiye’de kullanılmaya başlandığını anlatan Koca, iyileşen vakaları önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti.

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Koca açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bu dönemde özellikle bugün itibariyle Çin’de kullanılmış olan özel bir ilaçtan sonuç aldıkları iddiası olan, bu konuda yayınları yapılmış olan özellikle yoğun bakım hastalarında kullanılmasının 11 veya 12 günden 4 güne düşürdüğüne dair bilgilerin olduğunu bildiğimiz ilaç ile ilgili de bu sabah yeterli miktarda getirmiş olduk. Fabrikaya devlet el koymasına rağmen şu dönemde Çin’den getirmiş olduk. Bugün Çin Büyükelçiliği ile de görüştüm bundan sonraki süreçte de ihtiyaçlarımızı karşılama noktasında bir gayret içerisinde olacaktır.

-İlacın yoğun bakım şartlarında bakımı devam eden hastalarımıza bugün itibariyle başlandığını özellikle ifade etmek istiyorum. Bu ilacın ne kadar etkili olup olmadığını önümüzdeki günlerde görmüş olacağız.

-Ayrıca bizim daha önce kullandığımız dünyada bu anlamda kullanılmamış olan Sayın Trump’ın da fayda gördük dediği ilacın bizde daha önce bilinen ilaç olduğu pozitif olan vakalarda erken dönem başlamak gibi bir yaklaşım içerisinde olduk. Yani pozitif olan vakalarda erkenden dünyada başlanmadan bizim tüm vakalarda kullandığımız bir tedavi biçimimiz olduğunu da ayrıca ifade etmek istiyorum”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir