Gündem

Covid-19 İçin Yeni Bir Sır Ortaya Çıktı: İşte Virüsün En Sevdiği Sıcaklık

Dünyanın saygın üniversiteleri arasında yer alan Hong Kong Üniversitesi tarafından corona virüsü araştırması yapıldı. Araştırma kapsamında corona virüsünün en çok sevdiği sıcaklık belirlendi.

Corona virüsü dünyaya yayılmaya devam ederken binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Dünya genelinde şimdiye kadar 30 binin üzerinde kişi hayatını kaybederken 700 binin üzerine vaka sayısı bulunuyor. Krize yol açan virüs hakkında yeni bir sır açığa kavuştu.

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs hakkında en çok merak edilenlerden biri de virüsün hangi sıcaklıkta yaşayabildiği konusuydu. Hong Kong Üniversitesinde çok önemli bir araştırma yapıldı. Bu araştırmada virüsün hangi sıcaklığı sevdiği belirlendi.

70 DERECE DE YAŞAYAMIYOR

Medrxiv sitesinde yayınlanan verilere göre araştırmacıların çıkardığı sonuçlar, koronavirüs’ün 4 derecelik sıcaklıkta uzun süre stabil kaldığını, dezenfeksiyon yapılmaması durumundaysa etkisinin ancak 14 gün sonra düşmeye başladığı belirlendi.

Konu ile ilgili olarak araştırmanın devamında corona virüsünün yüksek ısılara dayanamadığı belirlendi. Buna göre corona virüsü 70 derece sıcaklıkta 5 dakika içinde etkisini yitiriyor.

PLASTİK YÜZEYLERDE 1 HAFTA YAŞAYABİLİYOR

Virüsün çeşitli nesnelerin yüzeyinde ne kadar kalabildiğini de araştıran bilimciler, corona virüsünün kağıt üzerinde en fazla 3 saat kalabildiğini, giysiler ve işlenmiş ahşap üzerinde 2 güne kadar, cam yüzeyde 4 güne kadar, plastik yüzeylerde ise 1 haftaya kadar dayanabildiği belirlendi.

Ayrıca corona virüsünün tıbbi maskelerin dış yüzeyinde 7 güne kadar kalabileceğini belirleyen uzmanlar, maskelerin titiz bir şekilde dezenfekte edilmesi çağrısında bulundu.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir