Gündem

Covid-19 ilacı bulundu! Tüm dünyaya duyuruldu

Covid-19’a yakalananların hayatını kurtaracak olan ilaç bulundu. Haber tüm dünyaya ‘son dakika’ koduyla duyuruldu. İşte o ilaç hakkındaki detaylar.

Çin Wuhan kentinden dünyaya yayılan corona virüsü tedavisi hakkında önemli bir gelişme yaşandı. İngiliz yayın kuruluşu BBC, corona virüsü hastalarının hayatını kurtaran ilacı tüm dünyaya duyurdu. Son dakika koduyla ilan edilen ilacın solunum cihazına bağlı hastaların ölüm riskini üçte bir oranında azalttığı açıklandı.

Dexamethasone adlı ilacın, Covid-19’u ağır şekilde geçiren hastaların tedavisinde düşük dozlu kullanıldığı ifade edildi.

Dexamethasone corona virüste ne kadar etkili?

İlacın corona virüsü hastaları üzerinde etkisini ölçmek için 2 bin hastada deneme yapıldı. İlaç alan 2 bin hasta ile ilaç erilmeyen 4 bin hasta karşılaştırıldı.

Solunum cihazına bağlı olan ve ölüm riski yüzde 40 olan hastalar İlaç ile birlikte ölüm riski yüzde 28’e düştü. Oksijene ihtiyaç duyan hastalarda ise bu oran yüzde 25’ten yüzde 20’ye indi. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada ise ilacın solunum desteği gerektirmeyen hastalarda fayda sağlamadığı belirtildi.

Corona virüsü ölüm riskini azaltan Dexamethasone adlı ilacın fiyatının da çok ucuz olduğu öğrenildi.

İlgili Makaleler