Gündem

Covid-19 İle Mücadele Devam Ediyor! İşte İkinci Bilim Kurulu Üyeleri

Başlangıç noktası Çin'in Wuhan kenti olan ama sonrasında bütün dünyaya yayılan corona virüsün Türkiye'de ilk görüldüğü andan itibaren faaliyet gösteren Bilim Kurulu hakkında Fahrettin Koca bir açıklama yaptı. Açıklamada, vaka sayılarının konuşulduğu bir dönemden daha farklı olarak olayın psikolojik boyutuna da değineceklerini ve bu yüzden ikinci bir Bilim Kurulu'nun kuralacağını duyurdu. İkinci Bilim Kurulu'nda olacak kişilerin isimlerini de kamuoyu ile paylaştı.

Corona virüs salgını ile birçok ülke mücadele ediyor ve Türkiye’de bu konuyu oldukça ciddiye alan ülkelerin başında geliyor.

Başlangıç yeri Çin’in Wuhan kenti olan corona virüs, ülkemize de sıçradı ve Türkiye’de Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından Fahrettin Koca, ikinci bilim kurulunun da oluşturulacağını ifade etmişti. Bakan Koca,”Daha çok vakaların ve sayıların konuşulduğu bir dönemden farklı olarak, psikolojik, sosyolojik, istatistiki ve din sosyolojisi boyutuyla farklı bir ekibin çalışacağı bir kurulun hazırlığı içerisindeyiz” şeklinde ifade etmişti.

YAŞAMI KISITLAYICI ÖNLEMLER ALINMALI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalardan sonra İkinci Koronavirüs Bilim Kurulu’nun üyesi olacak uzmanlar da belli olmaya ve kamuoyu ile paylaşılmaya başladı. Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, İkinci Koronavirüs Bilim Kurulu’nda görev yapmak adına davet edildi.

Prof. Dr. Pınar Okyay, “Vatandaşların yaşamsal desteğini sağlayan meslekler dışındaki alanlara kısıtlama getirilmesi gerekiyor. Evde kalan vatandaşların ihtiyaç ve güvenliklerinin sağlanması çok önemli. Besin zincirini sağlayan lojistik taşımacılık, fırın ve eczaneler gibi alanlarda çalışanlara yönelik alınacak özel önlemler ile iş gücünden düşmelerinin de önün geçilmeli. Kısa zamanda yerelde verileri okuyarak oluşan kümelere göre yaşamı kısıtlayıcı önlemler alınmalı” şeklinde konuştu.

İKİNCİ KORONAVİRÜS BİLİM KURULU’NDA BULUNACAK İSİMLER

İkinci Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olarak çalışmalarına devam edecek uzmanlar şu şekilde:

Adnan Menderes Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, Osmangazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Özer, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Öztür, Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Tevfik Sünter.

BİRİNCİ KORONAVİRÜS BİLİM KURULU’NDAKİ UZMANLAR

Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan ilk Koronavirüs Bilim Kurulu’nda bulunan isimler ise şöyle:

Ateş Kara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları, Levent Akın Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Epidemiyoloji, Tevfik Özlü Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları, Ayşegül Füsun Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları, Recep Öztürk İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji.

Firdevs Aktaş Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Serhat Ünal Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Alpay Azap Ankara üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Yeşim Taşova Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Hasan Tezer Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları, Şebnem Erdinç Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji.

 

Aydın Yılmaz SBÜ Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları, Rahmet Güner Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Canan Ağalar SBÜ Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Müşerref Şule Akçay Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları, Akın Kaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları.

İlhami Çelik Kayseri Şehir Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Levent Yamanel SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları, Zeliha Tufan Koçak YÖK Yürütme Kurulu ÜyesiEnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Serap Şimşek Yavuz İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mehmet Doğanay Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji.

Figen Çizmeci Şenel Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü Başkan, Mehmet Ceyhan Hacettepe Üniversitesi Tıp Enfeksiyon Hastalıkları, Gülay Korukluoğlu Ulusal Viroloji Laboratuvarı Sorumlu, Ayla Aydın Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Dairesi Başkanı, Ali Göktepe Sağlık Bakanlığı Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi Başkan, Selçuk Kılıç Biyolojik Ürünler Dairesi Başkan, Cemil Güneş Hukuk Müşaviri.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir