Gündem

Covid-19 İle Mücadelede Bu Hafta Neden Önemli? Prof. Dr. Ceyhan Açıkladı

Corona virüsü ile mücadele kapsamında hem yetkililer hem de uzmanlar tarafından 1-2 haftanın çok kritik olduğu ifade ediliyor. Peki bu iki hafta neden kritik? Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan soruyu yanıtladı.

Yetkililer ve uzmanlar tarafından corona virüsü ile mücadelede “1-2 haftanın çok kritik olduğu” belirtiliyor.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ‘bu hafta neden kritik?’ sorusuna yanıt verdi.

PROF. DR. MEHMET CEYHAN YANIT VERDİ

Mehmet Ceyhan konu  hakkında yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bu virüsle mücadele uzun soluklu olacak. ‘Önümüzdeki bir-iki hafta kritik’ veya ‘Bu hafta çok önemli’ şeklindeki uyarılar virüse ömür biçmek anlamında algılanmasın.

Vaka sayısı henüz kontrol edilebilir düzeyde. O yüzden bu aşamada hatta önümüzdeki birkaç günlük süreçte alınan tedbirlere, yapılan ikazlara halkımız titizlikle uyarsa, hem vakaların temaslarıyla birlikte tespiti hem de bu vakaların izole edilerek kontrol altına alınması kolaylaşır.

Belirtilen, altı çizilen zaman dilimleri bu açıdan çok önemli. Vaka sayısı kontrol edilebilir düzeyde olduğu için bu zamanlar çok önemli ve kritik diyoruz.

Artış hızını bu zamanlarda düşüremezsek daha sonra kontrol etmek çok daha zor olur. Testler arttıkça da vaka tespiti çoğalıyor ve hızlanıyor. Halkımızın bu sebeple mutlaka ve mutlaka sosyal teması en aza indirmesi gerekiyor.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir