Gündem

Covid-19 salgınında alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gerekenler!

Hızla bulaşan corona virüsüne karşı vatandaşlar korunma yöntemleri araştırıyorlar. İhtiyaçlarını karşılamak, işe gitmek dışında evlerine kapanan insanlar alışveriş yaparken virüs kapmaktan endişe ediyorlar. Peki, market alış verişi yaparken Covid-19’dan korunmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Dünyayı etkisi altına alan corona virüsü, Türkiye’de insanların yaşam şekillerinde değişiklikler meydana getirdi. Sosyal izolasyon yöntemiyle virüsten korunmaya çalışan vatandaşlar artık sadece temel ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıkıyorlar. Dışarı çıktıkları kısa sürece çok sayıda insanın uğrak yeri olan marketlerden alışveriş yapan vatandaşlar virüsten korunmanın yolunu araştırıyorlar. Peki, alışverişte corona virüsü bulaşmasını önlemek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Salgında dikkat edilmesi gereken alışveriş kuralları:

Özellikle risk gurunda bulunan 60 yaşın üzerinde olan hastaların alışveriş için dışarı çıkmaları engellenmelidir. Bu kişilerin alışverişleri yakın çevresi tarafından temas gerçekleştirilmeden veya devlet yetkilileri tarafından oluşturulan vefa destek hatlarından yapılabilir.

Alışverişe maske ve eldiven takarak gidin. Ancak eldivenleri çıkardıktan sonra ellerini dezenekte etmeyi unutmayın.

Gözünüze, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın.

Alışveriş sırasında almak istemediğiniz şeyleri sırf incelemek için ellemeyin. Mümkün olan en az teması sağlayın.

Market alışverişleri öncesinde alışveriş arabasını dezenfekte ederek kullanın.

Virüs plastik ve metal üzerinde yaklaşık 3 gün, karton üzerinde ise 1 güne kadar hayatta kaldığı için yüzeylere dikkat etmek ve alışveriş paketlerine karşı tedbirli yaklaşmak gerekiyor.

Alışverişinizi tamamladıktan sonra eve geldiğinizde kıyafetinizi 2 saat havalandırın veya yıkamaya atın. Alışveriş malzemelerinizi yıkayabilir yada mümkün değilse havalandırabilirsiniz.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir