Gündem

Covid-19 Salgınında Ankara İçin Müjde, İstanbul İçin Kötü Haber

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı – Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın corona virüsü salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Aydın açıklamalarında özellikle İstanbul'u uyardı ve komşuluk ve akraba buluşmalarının askıya alınması gerektiğini belirtti.

Habertürk’ten Ceyda Erenoğlu, bundan iki hafta önce, eylül ayının çok önemli olduğunu ve bu dönemin iyi kullanılmaması halinde sıkıntılı günler geçirebileceğimizi söyleyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı – Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın’a bu kez ay ortasına yaklaşırkenki değerlendirmesini sordu. Bunun üzerine Kemalettin Aydın da önemli açıklamalarda bulundu.

“VAKALARIN EN ÇOK OLDUĞU İL OLABİLİR”

Aydın yaptığı açıklamalarının devamında kilidin Marmara bölgesi ve özellikle İstanbul olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul – Marmara merkezli vakalar yazın Anadolu’ya yayıldığı için vaka sayıları Anadolu da ciddi artış göstermişti. Yaz sürecinde Türkiye’nin salgın durumunu kırmızı renkle yansıtan harita şimdi yön değiştirerek Anadolu’dan batıya geri dönüyor. Bu nedenle daha büyük sorunlarla karşılaşabiliriz. Kırsalda ve kumsalda enfekte olup İstanbul’a dönenler dikkat etmezlerse önümüzdeki günlerde burası Türkiye’de vakaların en çok görüldüğü il olabilir”

Açıklamalarında yaz dönüşü apartman içi sohbetler ile yakın komşuluk ilişkilerinin en büyük endişesi olduğunu belirten Aydın bu tür etkileşimlerin, kişilerin virüsü birbirlerine bulaştırmaları konusunda önemli bir faktör olabileceğini belirtti ve şöyle konuştu:

“Bu nedenle apartman ve site içi komşuluk ilişkileri ile akraba buluşmaları önümüzdeki süreçte mutlak surette askıya alınmalıdır.

ANKARA İÇİN ÖNEMLİ DEĞERLENDİRME

Doğu’da vaka sayısı azalırken, Batı’da artış yüksekliği tedbirsizlik nedeniyle engellenemezse Marmara Bölgesi’nde başta İstanbul olmak üzere tüm şehirlerde sorun yaşayabiliriz” diyor. Kurallara uyulmasının olumlu sonuçları olduğunu söyleyen Aydın, başkentte kurallara uyma oranının çok yükseldiğini söyleyerek devam ediyor; “Ankara maske ve mesafe gibi tedbirlere uyum konusunda kendine geldi. Ay sonuna doğru hem Ankara’da hem de Doğu bölgelerimizde vaka sayılarının azalacağını tahmin ediyorum. Batı bölgelerimiz de süreci tedbirlere uyma konusunda hassasiyetle kontrol edebilirler. Ancak var olan tablo ve sorumluluk duygusunun azlığı halinde Batı bölgelerimizde artan vakalarla karşılaşılması kaçınılmazdır.”

İlgili Makaleler